YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
TDV "dünyaya" yardım etti
TDV "dünyaya" yardım etti
02 Ağustos 2014 11:23
Türkiye Diyanet Vakfı (TDV) yardım elini 47 ülkeye uzattı. Ramazanda Bolivya'dan Brezilya'ya, Küba'dan Afrika ülkelerine kadar birçok yerde iftar sofraları kuran, gıda kolileri dağıtan vakfın yardımlarından 130 bin kişi yararlandı.

Vakfın Hayri ve Sosyal Hizmetler Müdürlüğü Baş Uzmanı Murat Uyar yaptığı açıklamada, vakıf olarak ramazan ayında 47 ülkede faaliyet düzenlediklerini belirtti. 

Çalışmalara Latin Amerika'daki Müslümanlara yaptıkları yardımlarla başladıklarını ifade eden Uyar, "Küba ve Brezilya ile çalışmalarımızı başlattık. Hemen ardından Balkanlar'da, Asya'da, Afrika'da ekiplerimiz faaliyetleri yürüttü" diye konuştu.

Türkiye'nin gündeminde olan Myanmar'daki gibi azınlıkta olan Müslüman topluluklarına da yardımlarda bulunduklarını aktaran Uyar, bu ülkelerde hem iftar düzenlediklerini hem de gıda kolisi dağıttıkları bilgisini verdi. 

Cami avlularına iftar sofraları

İftarlarla Müslümanların bir araya gelmelerine, kaynaşmalarına katkı sağladıklarını dile getiren Uyar, "Ramazanı bir kültür ve Müslümanlar arasında bir bereket olarak görüyoruz. Dolayısıyla yaptığımız çalışmalarla hem insani yardım faaliyeti yapıyor hem de bir diğer sorumluluğumuzu tamamlamış oluyoruz" dedi.

Ramazan faaliyetleri kapsamında 47 ülkede 40 bine yakın gıda kolisi dağıttıklarını belirten Uyar, şunları kaydetti:

"Gıda kolilerimizden 70 bin insan istifade etti. İftar sofralarında ise bölgesel yiyecekleri kullandık. En fazla tüketmeyi tercih ettikleri ürünlerden sofralar kurduk. Sofralarımızı genellikle cami avlularında zaman zaman da insanların bir araya geldiği meydanlarda oluşturduk. İftarlarımıza toplam 60 bin kişi katıldı. Ayrıca gıda dağıtımına gelen ihtiyaç sahibi diğer dinlerdeki insanlara da kolilerimizden dağıttık." 

Uyar, Filistin, Bolivya, Brezilya, Filipinler, Haiti, Honduras, Küba, Kamboçya, Mali başta olmak üzere Afrika ülkelerinin tamamına yakınına yardımda bulunduklarını belirterek, çalışmalarda yetimlere de ağırlık verdiklerini söyledi.

Yardımlarla ihtiyaç sahibi insanların sıkıntılarını biraz da olsa giderdiklerini vurgulayan Uyar, tüm faaliyetlerin Türkiye Diyanet Vakfına yapılan bağışlardan sağlandığını da sözlerine ekledi. 

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler