YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Tayyip kömürleri çok satılıyor mu?
Tayyip kömürleri çok satılıyor mu?
Tayyip kömürleri çok satılıyor mu?
01 Nisan 2008 / 09:33 Güncelleme: 01 Nisan 2008 / 00:00

Tayyib kömürlerinin Başbakan’la hiçbir ilgisi yok. Ancak şirketin satış müdürü Birdal dertli: Herkes Başbakan’ın sanıyor. Sevmeyeni almıyor, seveni de ’Niye bedava değil’ diye soruyor!


AK Parti iktidarının kömür dağıtmaya başlamasıyla birlikte dikkat çeken kömür sektöründe öyle bir marka var ki, diğer firmalar arasından hemen fark ediliyor. Bu marka ise 7 bin kalori ısınma değeri ve yüzde 14 kül oranı ile ’Tayyib kömürleri’.


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile tek farkı ’b’ olan Tayyib Kömürleri’nin merkezi Kocaeli Gebze’de. Peki Tayyib markası kömürü sattırıyor mu? Başbakan ile adaş olmanın avantajları var mı? İşte bu soruları Tayyib Group Satış Müdürü Tuncay Birdal’a sorduk.


TAYYİB'İN BAŞBAKANIMIZLA BİR İLGİSİ YOK


Birdal öncelikle markanın Başbakan ile bir ilgisi olmadığını söylüyor ve markanın doğuş hikayesini şöyle anlatıyor: “Tayyib Group, Gaziantep’te iş yapan Çalışkan Ailesi’nin şirketi. İsim hikayesi ise yıllar öncesine dayanıyor. 1990’lı yıllarda Kuveytli bir iş adamı Şile’de bir çiftlik satın aldı. Kuveytli iş adamı çiftliğe kızının adını koydu: Tayyibe...


Çalışkan Ailesi daha sonra bu çiftliği Kuveytli işadamından satın aldı. İsmi değiştirmeden devam etti. 1996 yılında ise kömür işine girilince ’Tayyibe’den kömür markası olmaz denilerek ‘e’ harfi atıldı.”


YARARDAN ÇOK ZARAR ETTİK


Tuncay Birdal’a markanın kendilerine ne gibi ayrıcalıklar sağladığını sorduk. Ama Birdal, yarardan çok zarar ettiklerini şöyle açıkladı: “Marka yüzünden şimdiye kadar hep zarar geldi. Örneğin Gazi Mahallesi’nde bizim kömür satılmıyor. Kışın bayimize 20 ton kömür verdim ama bitiremedi. Tayyib kömürlerinin Başbakan’la hiçbir ilgisi yok. Herkes Başbakan’ın sanıyor. Sevmeyeni almıyor, seveni de ’Niye bedava değil’ diye soruyor.


MARKAYI DEĞİYTİRECEKLER


‘Dost enerji’ sloganını kullanan Tayyib Group, satış yapamayınca markayı değiştirme kararı almış. Bu yaz ‘Tayyib’ kömürlerinin yeni ismi ‘Hasyak’ olacak.VATAN

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler