YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Tatilciler dönüş yolunda
İstanbul dışından İstanbul'a gelecek veya istanbul'dan il dışına çıkacak tatilciler için dönüş yolunda uyarılar ve önlemler var.
Tatilciler dönüş yolunda
06 Ekim 2014 / 16:39 Güncelleme: 06 Ekim 2014 / 16:48

Kurban Bayramı'nı İstanbul dışında geçirenlerin yarın dönüşe geçecek olmaları nedeniyle yollarda önlemler alındı.

Tatil dönüşü nedeniyle bugündün itibaren TEM ve D-100 Karayolu'nun en önemli geçiş noktası olan İstanbul ile Anadolu arasında köprü konumundaki Kocaeli'de tüm önlemler alındı. Bu arada İzmit Körfezi'ni dolaşmak istemeyen ve Ege bölgesinden gelen araç sürücülerinin tercih ettiği Yalova Topçular ile Gebze Eskihisar arasında sefer yapan feribot iskelerinde de 3 günlük sakinliğin ardından bugündün itibaren yeniden takviye gemiler konuldu. Yarın, Yalova Topçular Feribot iskelesinden İDO 20 civarında feribot çalıştıracak. Gebze Eskihisar'dan Topçular'a fazla araç geçmesi beklenmediğinden, feribotlar bekleme yapmazsızın çalışacak.

Buna rağmen E-130 Karayolu'nnda Topçular Feribot İskelesi'nden itibaren Yalova'ya doğru araç kuyruğu oluşması beklendiğinden, Yalova'da Bölge Trafik ekipleri takviye edildi. Bu ekipler, Bursa yönünden gelip karoyolundan İstanbul'a devam edecek araçlar için yolu açık tutmaya çalışacak. 

İzmit geçişine dikkat!

Akdeniz ve Eskişehir yönünden gelen araçlar Adapazarı turtikelerinde TEM'e katılıyor. Bu noktada Ankara yönünden gelen araç trafiği ile birleşme yaşandığından TEM'in Adapazarı- İzmit arası oldukça yoğun hale geliyor. Bu araç trafiğine, İzmir- Bursa-Yalova yönünden E-130 karayolu üzerinden gelen araçlar da, Kandıra turnikelerinin bulunduğu noktada katılıyor.

İzmit'i kuzeyinden geçen TEM Otoyolu'nun bu noktasında başlayan Bekirdere Rampası'nda, Viyadük ve tüneller bölgesinde 3 şerit olan yol 2 şeride düşünce sıkışma yaşandığından, sürücülerin bu bölgede sabırlı olmaları, olası kazalara anında müdahale edilebilmesi için emniyet şeridini açık tutmaları gerekiyor.   İzmit- İstanbul arasında sürücülerin ayrıca, Körfez ilçe ile Hereke arassında, Mağara Burnu Virajında, Dilovası Rampası'nda çok daha dikkatli olmaları, şerit ihlali ve sollama yapmamaları öneriliyor.

Bolu Bölge Trafik Denetleme'den uyarı

Bolu Bölge Trafik Denetleme Şube Müdürü Murat Sönmez, Kurban Bayramı nedeniyle yollardaki yoğunluğa yakalanmamak için sürücülerin erkenden yola çıkması gerektiğini söyledi.

Sönmez, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Tem otoyolu Gerede-Karadeniz bağlantı yolunda aşırı yoğunluk beklemediklerini kaydetti.

D-100 ve Tem otoyolunda gerekli önlerin alındığını anlatan Sönmez, 12 resmi ve 3 radar ekibinin görev yaptığını ifade etti.

Kurban Bayramı tatili dönüşü için yola çıkacak sürücülere uyarılarda bulunan Sönmez, şunları söyledi:

"Yollardaki yoğunluğa yakalanmamak için sürücülerin erkenden yola çıkması gerek. Yola çıkacak olan sürücülerin araçlarının bakımlarını kontrol etmeli. Yol güzergahını belirleyerek, nerelerde mola vereceklerini önceden belirlemeli. Sık sık mola vererek yolculuk yapmalı."

Sürücülere hatalı sollama, yakın takip ve aşırı hız konusunda da uyarılarda bulunan Sönmez, şöyle devam etti:

"Sürücülerin hem kendi hayatlarını hemde başkalarının hayatlarını tehlikeye atmamaları için trafik işaret ve işaretçilerine uyması gerek. Gidecekleri yerlere erken gitmek yerine sağlıklı bir şekilde gitmeyi tercih etmeli. Her aracın taşıyabileceği bir yük miktarı ve yolcu kapasitesi var. Buna çok dikkat etmek gerek. Arışı yük aracın hareket kabiliyetini etkiler ve kazaya neden olur."

TEM Otoyolu'nda yoğunluk var

Kurban Bayramı tatilinden dönenler nedeniyle TEM otoyolu İstanbul istikametinde zaman zaman araç yoğunluğu yaşanıyor.

Bayramın son gününde oluşacak trafiğe yakalanmak istemeyen tatilciler, İstanbul'a doğru dönüşe geçti. Tatilcilerin dönüş yolculuğu nedeniyle TEM otoyolu İstanbul istikameti Gültepe mevkisinde araç kuyruğu oluştu. Otoyolun Ankara istikametinde ise yoğunluk olmadığı gözlendi.

Karayolları ve trafik ekipleri, ulaşımda aksaklık yaşanmaması için denetimlerini sürdürüyor.

 

AJANSLAR

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler