YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Taşeron işçiler kadroya geçince maaş ne kadar olacak? Mart 2016
Taşeron işçiler kadroya geçince maaş ne kadar olacak? Mart 2016
23 Mart 2016 23:34
Taşeron işçilerin kamuya alınacağı belirtildi. Bunun için çalışmalar başladı. Kamuda ve belediyelerde çalışan taşeron işçiler kadroya alınırsa maaşları ne kadar olacak? Mart 2016 itibariyle taşeronların maaşları merak ediliyor. Taşeron işçilerin maaşları

Sayısı onbinleri bulan taşeron işçilerin kamu ve belediye ayağı kadroya alınacak. Taşeron işçilerin dört gözle beklediği kadroya alınma olayı sonunda gerçek oluyor. Başbakan Davutoğlu, kamuda ve belediyelerde çalışan taşeronların kadroya alınacağını müjdeledi. Bu haberin ardından taşeron işçiler, araştırmalara başladı.

Taşeron işçilerin merak ettiği konuların başında maaş geliyor. Taşeron işçilerin maaşı ne kadar olacak?  Peki taşeron işçiler ne zaman kadroya geçecek, taşeron işçiler sınava girecek mi, Taşeron işçilerin maaşları artacak mı?

1 KASIM 2015'TEN ÖNCE İŞE GİRENLER YARARLANACAK

Kapsama dahil personelin 1 Kasım 2015'ten önce işe girmiş ve halen çalışmaya devam ediyor olması gerekecek. Bu kişiler, devlet memurluğuna atanmak için aranan şartları taşıyacak. Emekli aylığı almaya hak kazanmış ya da 65 yaşını doldurmuş taşeron işçi düzenlemeden yararlanamayacak.

Kamuda tam zamanlı hizmet veren taşeron işçi, düzenlemeden yararlanacak, kısmi zamanlı çalışanlar ise bu haktan faydalanamayacak.

SINAV YAPILACAK

Kamuya alınacak personelin 12 ay boyunca görev yapıyor olması şartı aranacak. 3, 6 ay gibi geçici hizmetler kapsamında çalıştırılan personel kanun kapsamına girmeyecek.

Kamuya geçişte kişinin mesleği ve kamu hizmetini yapabilmesi için gerekli bilgi ve donanıma sahip olup olmadığını belirlemeye yönelik sınav yapılacak. Sınavın ayrıntıları tasarıda belirlenecek.

MEVCUT AYLIKLAR ÜZERİNDEN MAAŞ VERİLECEK

Kapsama giren personel, yasa çıktıktan sonra 1 ay içinde talepte bulunacak. İlgili kamu kurumları başvuruları aldıktan sonra şartların oluşup oluşmadığını değerlendirecek, devlet memuru olmanın gerektirdiği güvenlik araştırmaları da ayrıca yapılacak.

Kamuya alınan personele, şu anda aldıkları aylık üzerinden maaş verilecek. Bu kişiler hangi kurumun, hangi biriminde, hangi işi yapıyorlarsa aynı işi yapmaya devam edecek. Bu kişilerin görev yerlerinde değişiklik yapılmayacak.

 TAŞERON İŞÇİLER KADROYA NASIL VE NE ZAMAN ALINACAK?

Devlette çalışan taşeron işçilerin kadroya alınmasıyla ilgili ilk gelişme 2014 yılının Eylül ayında yapılan düzenlemeyle oldu. O tarihte çıkarılan kanunla kamuda çalışan taşeron işçilerin asıl iş yardımcı iş ayrımına dayanarak kadroya geçirilmeleri bir takım esaslara bağlandı. Bu konuda yetki Bakanlar Kurulu’na tanındı. Ancak bir türlü kanunun öngördüğü asıl iş yardımcı iş ayrımı yapılamadı. Ancak Başbakan Davutoğlu'nun bugün verdiği müjdede taşeron düzenlemesinde asıl iş, yardımcı iş ayrımı yapılmayacağını belirtti. Önümüzdeki günlerde geçişin yapılması bekleniyor

TAŞERON KADRO ASIL İŞ YARDIMCI İŞ NE DEMEK?

Bir işyerinde hangi işin asıl iş hangi işin yardımcı iş olacağı, İş Kanununda hangi işler alt işverene verilebilir düzenlemesiyle netlik kazanır. Kanuna göre; alt işverene verilen iş, işyerinde mal veya hizmet üretiminin yardımcı işlerinden olmalıdır. Asıl işin bölünerek alt işverene verilmesi durumunda ise, verilen iş işletmenin ve işin gereği ile teknolojik nedenlerle uzmanlık gerektiren bir iş olmalıdır.
Buna göre asıl iş;
a) işletmenin ve işin gereği,
b) teknolojik sebeplerle uzmanlık gerektirmesi, şartlarının birlikte gerçekleşmesi hâlinde bölünerek alt işverene verilebilir.
Bu tanımlamadan yola çıkarsak, yardımcı işler asıl işe yardımcı olan işler veya teknolojik uzmanlık gerektirecek işler olmalıdır.

Aslında bu tanımlama günümüz koşullarında çok gri alanlar yaratmaktadır. Özel sektör işyerlerinde olduğu gibi kamu işyerlerinde de gri alanlar içerisinde çok sayıda iş ve faaliyet alanı bulunmaktadır. Örneğin günümüzde genellikle bir bina yapılırken böyle olmaktadır, dış sıva yapımı veya boya alt işverene yani taşerona verilmektedir. Oysaki o işyerine bir iş müfettişi geldiğinde yapılan bu işleri yardımcı iş görmemekte ve taşeron çalışanlarının işe başladıkları tarihten itibaren asıl işverenin yani müteahhidin çalışanı olduklarına karar vermektedir. Bu tespit neticesinde asıl işveren hem idari para cezası ödediği gibi hem de taşeron işçisinin ücret dahil bütün haklarından sorumlu olmaktadır.

grafik-2016-03-taseron_555-001.jpg

 

 // denizzz
Okadar emegimiz var emek vermisiz. Hangi ara bu hale geldik bilmiyorum bu ulkede musluman muslumanim iyligini istemiyor kadro verilmesin diyor. Ayip...
27 Nisan 2016 10:17
Bedava Kadro
 // KPSS.li
Bedava kadro, bu kadar olur. Dayısı-Referansı olmadığı için KPSS.ye bel bağlayan milyonlarca üniversite mezunu işsiz varken ; taşeron firma çalışanlarına kadro verilmesi adaletsiz bir durum ortaya çıkardı. İşsizlik gerçeğinin göz ardı edilmemesi lazımdır.
...
02 Nisan 2016 Cumartesi 10:15
 // Admin
Müjde kadro dalgamı geçiyorsunuz? Bu şekilde bir kadro ayıp gerçekten ayıp o kadar insanın hakları helal olur size di mi oyuncak gibi oynandı taseronla...
25 Mart 2016 10:14
YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler