YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Taksim Meydanı'nda iftar
Taksim Meydanı'nda iftar
31 Temmuz 2013 02:05
Beyoğlu Belediyesi'nin ev sahipliği yaptığı ve dini liderlerin bir araya geldiği iftarda barış ve kardeşlik mesajları verildi

Beyoğlu Belediyesi'nin ev sahipliği yaptığı ve dini liderlerin bir araya geldiği iftarda barış ve kardeşlik mesajları verildi.Beyoğlu Belediyesi’nin Taksim Meydanı’nda düzenlediği iftar yemeğinde siyaset, iş, sanat ve basın dünyasından önemli konukların yanı sıra farklı dinlerin temsilcileri ve çok sayıda davetli bir araya geldi.

Yaklaşık 3 bin kişinin katıldığı iftar yemeğine, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul İl Müftüsü Rahmi Yaran, Rum Patriği Bartolomeus, Türkiye Musevileri Hahambaşı vekili Bay Adoni, Süryani Kadim Metropoliti Yusuf Çetin, Süryani Katolik Patrik vekili Yusuf Sağ, Dünya Ehlibeyt Vakfı Başkanı Fermani Altun, Süryani Kadim Cemaat Başkanı Sait Susin’in yanı sıra Ahmet Hakan, Adnan Polat, Demet Sabancı, Ara Güler, İlber Ortaylı, Abdülaziz Bayındır'ın da aralarında bulunduğu iş, sanat ve basın dünyasından çok sayıda davetli katıldı.İftar öncesinde basın mensuplarına açıklamada bulunan Vali Mutlu, “Öncelikle Ramazan ayımızın hepimize hayırlara vesile olmasını bir kez daha yürekten temenni ediyorum. Birlik, beraberlik ve rahmet ayı inşallah bu müstesna ayda 11 ayın sultanı, rahmet ayında insanlarımızın gönüllerinde huzura, ülkemizde ve dünyada barışa vesile olması en büyük dileğimiz. Ramazan ayının bu akşam da Taksim’de Beyoğlu Belediyemizin zaten gelenek içerisinde sürdürdüğü bu iftar programında değerli İstanbullularla birlikte olacağız. Herkesin iftarının hayırlı olmasını diliyorum. Fevkalade güzel bir katılım var. Herkes hazırlığını yapmış, yerini almış güzel bir tablo. Şehrimizin her köşesinden, ülkemizin her köşesinden gelmiş çok farklı gruplardan farklı mesleklerden insanlarımızın birlikte açabilmesi çok güzel bir tablo. İstanbul’un genelinde zaten görüyoruz. İstanbul’un her köşesinde hemen hemen bu tabloyu görmek mümkün. Bir birlik ve beraberlik havası, bir huzur havası hissediliyor. İnşallah önümüzdeki günlerdeki bayrama da bu huzur havası içerisinde girerek memleketimizde daimi, kalıcı bir refaha, mutluluğa ve barışa vesile olsun diyorum. Şimdiden herkesin bayramı da yürekten tebrik etmek istiyorum. Beyoğlu Belediyemizi de bu güzel organizasyonu nedeniyle de yürekten tebrik etmek istiyorum. Katılanlara da hoş geldiniz demek istiyorum” diye konuştu.

Kadir Topbaş ise, “Bugün Taksim’deki iftar sofrası esasında Türkiye’nin özeti. Beyoğlu’nun özeti. Esasen Beyoğlu bir dünya kolonisi. Farklı kültürlerden inançlardan insanların bir araya geldiği bir bölge Beyoğlu ilçemiz. Ramazan’ın ortak çağrısı, insani değerleri ön plana çıkartan mesajıyla manevi iklimi, atmosferinde bir araya geldik. Burada sofraları paylaşıyoruz, güzellikleri paylaşıyoruz. İnsan olma değerleri hissetme anlamında önemli. Bir ötekini hissetme, algılama anlamında önemli. Ve bu güzellik bizim kardeşliğimiz, birlikteliğimiz. Yani İstanbul’da 15 milyonluk bir aile. Her kültürden her farklılıktan, inançtan insanların bir araya geldiği güzelliği yaşıyoruz. İşe biz buyuz. Bu bizim özetimiz ve bizi yansıtan aynamız” dedi.

Geçtiğimiz günlerde Taksim’de yaşanan Gezi olaylarının sorulması üzerine Topbaş, “Tabii ki o olaylar geride kaldı. Tabii ki bir milat diye kabul edebileceğimiz bir sıkıntı yaşandı. Geride kaldı inşallah. Onların tekrarını görmek istemeyiz. Ve onun üzerinden tekrar primler, tekrar senaryolar olmasını da arzu etmiyor İstanbullular. Halkımız, esnafımız zaten bunun karşısında tavırlarını koyuyorlar. Onları geride bırakarak şu birlikteliği, beraber olmayı mekanları birlikte paylaşmayı başardığımız zaman zaten her şeyi çözmüş oluyoruz. Çünkü bu buluşmalar esasında demokratikleşme için önemli anlamlar taşımakta. Birbirimizi hissetme, bir ötekinin farkına olmanı, farkındalığı ortaya koyduğu için çok önemli bir atmosfer ortaya koymakta. Büyük bir aileyiz. Gerginlikler, kavgalar, sıkıntıların geride kalmasını arzu ediyoruz ve artık İstanbul gerçek anlamda bir barış kenti. Asırlardan beri burada farklı kültür ve inanç dünyasından ve değerleri farklı olan insanları bir arada asırlardan beri yaşadığı, aynı sokağı farklı kültür ve inançtakilerin paylaştığı mabetlerin yan yana olduğu bir ilçedeyiz şu anda. Buradan dünyaya bir barışı haykırıyoruz. Artık İstanbul ve Taksim dünya için bir barış merkezi olsun diyoruz” dedi.

İftar yemeği yendiği sırada sahneye çıkan Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demirci de, konuklara geldikleri için teşekkür etti.

Öte yandan iftar organizasyonunda davetlilere domates çorbası, tas kebabı, nohutlu pirinç pilavı, tereyağlı cevizli tel kadayıf, ayran, hurma, meyve suyu ve pastırma ikram edildi.

İHA

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler