YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Taksi değil sanki ofis
Taksi değil sanki ofis
10 Kasım 2010 00:55
Bu takside yok yok. Diz üstü bilgisayardan, kamera izlemi sistemine, navigasyondan GPRS ve internete bağlantısına kadar her şey var.

Atatürk Havalimanı Taksiciler Kooperatifinde çalışan bir taksi, özel bir firma tarafından üretilerek araca monte edilen güvenlik ve iletişim sistemleri sayesinde, modern bir ofisi aratmıyor.

Atatürk Havalimanı Taksiciler Kooperatifi üyesi Osman Yaşar'ın çalıştığı taksi, yolcuların büyük ilgisini çekiyor. Havalimanı taksileri için bir firma tarafından deneme amaçlı üretilen ve yaklaşık 7 bin dolara mal olan sistemin monte edildiği takside, diz üstü bilgisayar, kamera izleme sistemi, navigasyon, GPRS ve internet bağlantısı bulunuyor.

Donatılan taksideki taşıt güvenliği izleme sistemi, sürücü ve müşteri güvenliği açısından büyük ilerleme sağlıyor. 4 farklı kamera ile araç içi ve dışı hem görüntülü hem de sesli olarak takip edilebiliyor. Taksi sürücüsü, kurulan sistem sayesinde her türlü durumu anında merkeze iletebiliyor.

Araçta bulunan kameralı güvenlik ve takip sistemi ile aracın trafikteki yeri anında merkez tarafından görülebiliyor. Araçta bulunan navigasyon cihazı sayesinde gidilen güzergah tam olarak görülebildiği için sürücü-müşteri tartışmaları da yaşanmıyor.

Araçtaki kamera kaydı ile bir kaza anında veya müşteri ile yaşanabilecek ücret sorunlarında kimin haklı, kimin haksız olduğu da kolayca ortaya çıkabiliyor. AA

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler