YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
'Tahminci'den çarpıcı iddia: Soma'yı deprem tetikledi
'Tahminci'den çarpıcı iddia: Soma'yı deprem tetikledi
26 Mayıs 2014 11:15
6.5'lik şoku da tahmin eden 'Karınca Doktoru' Soma faciası için 'Depremin habercisiydi' dedi.

Soma'da 301 işçiye mezar olan maden faciasının nasıl ortaya çıktığı hâlâ belirsizliğini koruyor. Bilirkişi ön raporuna göre, ocaktaki karbonmonoksit gazı seviyesi, sensörlerin en üst sınırı olan 500 PPM'e defalarca çıktı. Ancak gerekli tedbir alınmadı. İhmal sonucu yaşandığı kesinleşen faciadan 12 gün sonra, aynı bölgede büyük bir depremin oluşması tedadüf mü?

Ünlü deprem tahmincisi “Karınca Doktoru” Kadir Sütçü'ye göre Soma faciası, Ege ve Marmara'yı sallayan 6.5 büyüklüğündeki depremin habercisiydi. Karıncaların bir ay önce öldüğünü ve depremi haber verdiğini belirten Sütçü şöyle dedi: “Hareketli her fay, basınç yaparak kendi haricindeki fayları ısıtır. Bu durumda enerji ortaya çıkar. Soma'daki olayın da bu sıkışmadan dolayı çıktığını düşünüyorum. Orada kömür damarı yanmıştır. Türkiye bu felaketlere alışmalı, çünkü bütün coğrafya hareketli faylarla dolu. Madenlerde göçmelere ve yanmaya dayanıklı kaçış odaları mutlaka kurulmalı.”

 // Zeynep
Sizin araştırmalarınıza inanıyor ve size güveniyoruz ve birazda doguda ve elazıgda olacak deprem hakkında araştırma yapıp bizi bilgilendirmenizi bekliyor sizden bilgiler bekliyoruz...
26 Ağustos 2015 23:57
YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler