YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Tahir dedenin taş plak merakı
Tahir dedenin taş plak merakı
13 Haziran 2016 13:31
Bitlis'in Ahlat ilçesinde yaşayan ve 9 yaşından beri plak biriktiren Tahir Anık, 68 yılda 3 bin 850 plağa sahip oldu.

Bitlis'in Ahlat ilçesinde yaşayan ve 9 yaşından beri plak biriktiren Tahir Anık, 68 yılda 3 bin 850 plağa sahip oldu.

Ovakışla beldesinde yaşayan 4 çocuk ve 10 torun sahibi 77 yaşındaki Anık, çocuk yaşta başlayan müzik merakı sayesinde çok sayıda plak topladı.

Anık, AA muhabirine, 9 yaşında kaybettiği babasından kendisine kalan gramofonu yıllarca kullandığını söyledi.

Gramofon sayesinde plak merakının başladığını belirten Anık, "Babam 1947’de ölünce çantalı gramofonu bize kaldı. Ben de hemen sahiplendim. Daha sonra bir kaç tane gramofon aldım. 

Bu sefer plak biriktirmeye başladım. Hiçbir sanatçı ayrımı yapmadan toplumun sevdiği sesleri biriktirdim. Gittiğim büyük şehirlerde nerede plak satılır diye araştırıp, hemen satın alırdım." dedi.

''Plaklara dolap yaptım, şuan 3 bin 850 plak var'

'Tüm plaklarının tek tek kayıt altına alındığını ve bunun için defter tuttuğunu anlatan Anık,"Plaklar birikince dolap yaptım. 

Defter tuttum. Derken sayı gittikçe arttı. Şu an 3 bin 850 tane plak var. Batı müziği, halk müziği, sanat müziği ve arabesk gibi birçok tarzda Almanca, İngilizce, Hintçe, Arapça, Kürtçe ve Rusça gibi değişik dillerden de plaklar var. Plak satın aldığımda deftere not ediyorum."ifadelerini kullandı.

Plaklarının "evlatları" gibi olduğunu belirten Anık, "Benden sonra plaklarımın ne olacağı sorusu var. Onlar benim evlatlarım gibiler. 

Ben onlarsız yapamam, ancak ben öldükten sonra bu plakların Ahlat'ta bir yerde sergilenmesini istiyorum." dedi.


AA

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler