YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Suriyelilere verilen sözler tutulmadı
Suriyelilere verilen sözler tutulmadı
21 Mart 2013 12:04
Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği Başkanı Antonio Guterres, ocak ayındaki bir yardım konferansında uluslararası toplumun 1,5 milyar dolar bağış sözü vermesine rağmen, 15 Mart itibarıyla bu rakamın sadece yüzde 21'inin toplanabildiğini bild

 

BM'nin resmi internet sitesine göre, Ortadoğu gezisi sonrasında ABD'nin başkenti Washington'da senatörlere hitap eden Guterres, Suriye'deki durumun uluslararası yardım kuruluşlarının kapasitesini zorlayan bir hal aldığı, gerek siyasi ve insani açılardan gerek güvenlik konusunda "bir felaket yaşanabileceği" uyarısında bulundu. 

Guterres, "Çocuk ve kadınlara yönelik yürek parçalayıcı tecavüz ve cinsel istismar raporları var" ifadelerini kullanarak, cinsel şiddete uğrayan mağdurlar ve risk altındaki kadınlara yönelik programlar için ayrıca ödeneğe ihtiyaç olduğunu bildirdi.  

Suriye'den kaçan sığınmacıların dramına ilişkin olarak Guterres, acilen siyasi bir çözüme ihtiyaç duyulduğunu söyleyerek, "Bu sorun önlenmezse, Ortadoğu'da muhtemel bir patlama yaşayabiliriz. Kimse bunu istemez" dedi.

Guterres, Suriye krizinin mağdurlarının temel ihtiyaçlarının karşılanması ve bölgede istikrarın sağlanması için hükümet ve parlamentolardan acilen çok özel kaynaklar tahsis etmelerini isteyerek, Mart 2011'den bu yana Beşşar Esed yönetimine karşı başlatılan ayaklanmalarda çoğunluğu sivil 70 binin üzerinde insanın öldüğü, 3 milyondan fazla sivilin yerinden edildiği ve 1,1 milyondan fazla Suriyeli'nin de komşu ülkelere sığınmak zorunda kaldığı bilgisini verdi.

Guterres, ocak ayındaki bir yardım konferansında uluslararası toplumun 1,5 milyar dolar bağış sözü vermesine rağmen, 15 Mart itibarıyla bu rakamın sadece yüzde 21'inin toplanabildiğini ifade etti. Söz konusu sorun nedeniyle ilgili yardım kuruluşlarının hepsinde bütçe açığı oluştuğunu dile getiren Guterres, bunlardan bazılarının bütçelerinin ay sonunda tamamen tükeneceği uyarısında bulundu.


AA

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler