YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Suriyeliler Türkiye'de olmaktan mutlu
Suriyeliler Türkiye'de olmaktan mutlu
17 Şubat 2016 10:22
Ülkelerindeki iç savaş nedeniyle yaşadıkları yerleri terk eden Suriyeliler, sığındıkları Türkiye'de çatışmalardan ve ölüm korkusundan uzakta hayatlarını sürdürüyor

 

Suriye'deki iç savaş nedeniyle yaşadıkları yerleri terk etmek zorunda kalanlar, sığındıkları Hatay'ın Reyhanlı ilçesinde çatışmalardan uzakta ölüm korkusu olmadan hayatlarına devam ediyor.

Hayırseverlerin desteğiyle yaşama tutunan Suriyeliler, Türkiye'de olmanın mutluluğunu yaşıyor.

Olayların başladığı günden itibaren Türkiye'ye sığınan Suriyelilerin ilk duraklarından olan Reyhanlı'da çoğunluğu çocuk ve kadın 108 bini aşkın Suriyeli barınıyor. 

Hama'dan 3 yıl önce Reyhanlı'ya gelen Raşit Hasan (35), AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'de bulunmaktan dolayı çok mutlu olduğunu söyledi.

Can güvenlikleri için 7 çocuğuyla Türkiye'ye sığındığını anlatan Hasan, çatışmalarda birçok yakınını kaybettiğini, ülkesini terk etmekten başka çaresinin kalmadığını kaydetti.

Türk komşularının kendilerine destek olduğunu ifade eden Hasan, Reyhanlı'da ölüm korkusundan uzakta huzurlu bir şekilde yaşadıklarını belirtti.

Maddi imkansızlıklar nedeniyle kira ödeyemediklerini vurgulayan Hasan, ''Ev sahibimiz, bize evini verdi. Allah ondan razı olsun. Çok şükür 3 yıldır hiçbir sıkıntı yaşamadık. Türkiye'de olmaktan dolayı oldukça mutluyuz. Reyhanlı'da dost ve kardeşlik içerisinde hayatımızı sürdürüyoruz'' dedi.

Reyhanlı bizim evimiz oldu

Suriye'nin İdlib kentinden gelen Recep Nurettin (30) ise 3 yıldır Reyhanlı'da oturduğu eve kira ödemediğini belirtti.

3 çocuk babası Nurettin, "Ülkemizde tutunacak dalımız kalmamıştı. En yakın akrabalarımı ve arkadaşlarımı kaybettim. Çocuklarımın geleceği için buradayım. Reyhanlı'da 3 yıldır yaşıyoruz. Çocuklarım burada okula gidiyor. Biz de oturduğumuz evimize kira ödemiyoruz" diye konuştu.

Ömer Gazi İspah'da (17) Reyhanlı'da olmaktan mutlu olduğunu söyledi.

Ailesiyle 3 yıl önce Reyhanlı'ya gelen İspah, "Burada eğitim hayatımı sürdürdüm. Maddi durumumuz iyi olmadığı için oturduğumuz eve kira ödemiyoruz. Komşularımız da yiyecek ihtiyacımızı sağlıyor. Günübirlik işlere giderek eve katkı sağlıyorum. Türkiye'nin bize gösterdiği ilgiyi hiç unutmayacağız" şeklinde konuştu.

 

AA

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler