YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Suriyeliler açlıkla da savaşıyor
Suriyeliler açlıkla da savaşıyor
09 Temmuz 2013 11:46
Suriye'de devam eden iç savaşta hayatta kalmaya çalışan halk, açlıkla da mücadele etmek zorunda kalıyor.

Yaklaşık 22 milyon insanın yaşadığı Suriye'de halk, son üç yılda açlığa karşı da savaş veriyor. Birçok kentte yemek ve su bulunmayan Suriyeliler, Türkiye'den giden yardımlar sayesinde hayata tutunuyor.

İHH İnsani Yardım Vakfı Suriye Koordinatörü Muhammet Yorgancıoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Suriye'de nufüsün üçte ikisinin açlık kriziyle karşı karşıya olduğunu söyledi.

Somali'de krizinin benzerinin Suriye'de de görülmeye başlandığına dikkati çeken Yorgancıoğlu, "Suriye'de şu an 21-22 milyonluk nüfüsun üçte ikisi açlık kriziyle karşı karşıya. Humus'ta alimler, açlığı giderecek kadar kedi eti yemenin caiz olduguna dair fetva vermekte. Bunun sebebi, 10 aydır Humus'un kuşatma altında olması. Şam'dan Humus'a kadar bir çok bölge kuşatma altında ve bizler bu bölgelere yardım ulaştırmada ciddi güçlük çekiyoruz" dedi.

Suriye'ye yapılan yardımları yeterli görmediklerini savunan Yorgancıoğlu, şöyle konuştu:

"Parmaklarındaki yüzüklerini, çocuklarının kumbaralarındaki harçlıklarını Filistin'e gönderen kardeşlerimizin aynı duyarlılıkları Suriye için de göstermesini, buradaki hakın dertlerine de derman olmalarını istiyoruz. Maalesef gerek Türkiye'deki gerekse yurtdışındaki kardeşlerimiz Suriye sürecini yeteri kadar sahiplenemedi. Orada halk katlediliyor. Gözü yaşlı kadınlar açlıkla karşı karşıya. Herkesi Suriye'de kardeşlerimizin yarasına merhem olmaya davet ediyoruz."

Yorgancıoğlu, manevi duyguların yoğunlaştığı Ramazanda Suriye'ye daha çok yardım yapılacağına inandığını dile getirdi.

 

AA

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler