YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Suriyeli sığınmacılar soğukla savaşıyor
Suriyeli sığınmacılar soğukla savaşıyor
09 Ocak 2015 11:37
Ürdün'ün Mafrak kentindeki Zateri Kampı'nda yaşayan Suriyeli sığınmacılar, çadırlarda ısınamadıklarını, soğukla başa çıkabilmek için ısıtıcıya ihtiyaç duyduklarını belirtiyor.

Kamp sakinlerinden Atıf el-Erbeni, çocuklarını soğuktan korumak için çevrede bulduğu poşet, plastik ve kağıt parçalarını yaktığı dile getirerek, "Yoğun kar fırtınası ve ısıtıcı olmaması nedeniyle çocuklarım ciğerlerinden rahatsızlandı. Onları ısıtacak odun da bulamadığımdan plastik ve poşetleri yakmaktan başka çarem yok" dedi.

Erbeni, çocuklarını ısıtmak için ısıtıcıya ihtiyaç duyduğunu ısrarla vurguladı.

Yeterli ısıtıcı bulunmadığı için kampı terk ettiğini söyleyen Ebu Muhammed ise, kar fırtınasının hızının saatte 100 kilometreye ulaştığını ifade ederek, "Kamptaki çadırlar, fırtınaya dayanıklı değil" diye konuştu.

Ürdün'de 2 gün önce başlayan yoğun kar fırtınası nedeniyle 5 çadır uçmuş, çadırsız kalan Suriyeli sığınmacılar konteynerlerden oluşan Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve El-Ezrak kamplarına yerleştirilmişti. 

Kuruluşundan itibaren kış aylarındaki soğuk nedeniyle ölümlerin meydana geldiği Zateri Kampı'nda bu yıl oluşabilecek tehlikeleri önlemek için olumsuz hava şartlarından daha çok etkilenen sığınmacıların akrabalarının yanına ve BAE ile El- Ezrak kamplarına taşıma kararı alınmıştı.

Zateri Kampı'nda 80 bin 623 Suriyeli sığınmacı yaşıyor.

Suriye ile 375 kilometre sınırı olan Ürdün'de, 618 bini Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği'ne (UNHCR) kayıtlı 1 milyon 300 bin Suriyeli sığınmacı bulunduğu kaydediliyor.

Ürdün'de Zateri, Ezrak, BAE, Bahçe ve Cyber City Kampı olmak üzere Suriyeli sığınmacıların barındığı 5 kamp bulunuyor. 

 

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler