YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Suriyeli mülteciler çadır istiyor
Suriyeli mülteciler çadır istiyor
15 Şubat 2013 11:36
Türkiye sınırı yakınındaki Atme kampındaki Suriyelilere çadırlar yetersiz kalıyor.

Ülkelerindeki olaylar nedeniyle evlerini terk eden Suriyeli ailelerin sığınmak zorunda kaldığı Türkiye sınırı yakınındaki Atme kampının çadırları, yeni gelen ve gelecek olanlar için yetersiz kalıyor.


    Suriye'de yaşanan olaylar nedeniyle evlerini terk ederek güvenli bölge olduğu için İdlib kentine bağlı Atme kasabası yakınında Türkiye sınırında kurulan kamp, 17 bine yakın kişiye ev sahipliği yapıyor.


    Hatay'ın Reyhanlı ilçesine bağlı Bükülmez köyünden de rahatlıkla görülebilen ve her yaştan Suriyelinin yaşadığı kamptaki bin 200'ün üzerindeki çadır, son günlerde ihtiyaca cevap vermiyor.


    Gıdadan ısınmaya, temizlikten sağlığa kadar her türlü insani yardıma ihtiyaç duyan ailelerin sıkıntısını, ağır kış şartları daha da fazlalaştırıyor.


    Suriye'nin çatışma yaşanan bölgelerinden hemen hemen her gün sınırdaki kampa gelenler, yağışlı havalarda ise günü başka ailelere tahsis edilen çadırlarda geçirmek zorunda kalıyor.


    Üç tarafına briketten duvar örülen üzeri açık, kapı yerine ön tarafı battaniye veya eski kumaşlarla kapatılan tuvaletlerde ihtiyaçlarını gideren Suriyeliler, karınlarını ise Türkiye'den sağlanan kumanyalar ve kendi imkanlarıyla alabildikleri gıdalarla doyuruyor.
    
    Kamp sorumlusu Muhammed Abu Abdullah
    
    AA muhabirlerine konuşan kamp sorumlusu Muhammed Abu Abullah, Türkiye sınırı yakınındaki Atme kampında insanlık dramı yaşandığını söyledi.


    Kamp sakinlerinin birçok sıkıntısı olduğunu belirten Abdullah, şöyle konuştu:


    ''Buraya son zamanlarda gelen birçok aile sığınmak için çadır bulamıyor. Çadırlar yetersiz. İdlib ve Hama taraflarında çatışmalar yaşandığı için oradan kaçanlar buraya geliyor. Türkiye'den isteğimiz bize çadır gönderilmesi. Yaklaşık 400 aile çadır olmadığı için dışarıda kalıyor. Bu da yaklaşık bin 500 kişi yapıyor. Bu soğuklara rağmen bu insanlar zaman zaman dışarlarda kalmak zorunda kalıyor. İnşallah bu insanlara çadır sağlanır. Türkiye'den ya çadır, ya da bu insanların Türkiye'ye alınmalarını istiyoruz.

 

AA

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler