YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
‘Suriyeli kadın ticaretine hayır'
‘Suriyeli kadın ticaretine hayır'
16 Şubat 2014 16:44
Ankara Kadına Şiddete Karşı Müslümanlar İnsiyatifi, MAZLUMDER Ankara Şubesi, Başkent Kadın Platformu üyeleri, Suriyeli kadınların sorunlarına dikkat çekmek için bir eylem yaptı.

Abdi İpekçi Parkında toplanan Ankara Kadına Şiddete Karşı Müslümanlar İnsiyatifi, MAZLUMDER Ankara Şubesi, Başkent Kadın Platformu üyeleri, ‘Suriyeli Kadın Ticaretine Hayır’ pankartı açtı.

Ankara Kadına Şiddete Karşı Müslümanlar İnsiyatifi adına basın açıklaması yapan Meryem Büşra Dağ, Suriyeli sığınmacıların çevre ülkelere sığınmaya mecbur bırakıldığını ve resmi olarak bu rakamın 750 bine ulaştığını belirterek, “Suriyeli sığınmacı kadınların özellikle sınır illerde korunma, güvenlik, barınma, gıda ihtiyaçları ve gelecek kaygıları nedeniyle fuhuşa, ikinci, üçüncü eş olmaya, mecburi evlilikler yapmaya sürüklendiği medyaya yansıyan bir konu olarak bilinir hale geldi. Bu evlilikler zaten evli olan erkekler tarafından çoğunlukla gizli bir şekilde yapılmaktadır. Bu duruma karşı çıkan resmi nikahlı eşler şiddete maruz kalmakta, mağduriyet yaşamaktadırlar” dedi.

Dağ, Suriyeli sığınmacıların maruz kaldığı bu çirkin ticaretin, sömürünün ve istismarın en uç şekli olarak gördüklerini ifade ederek "Böyle bir günaha şahitlik etmekten utanç duyuyoruz" diye konuştu.

 

İHA

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler