YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Suriyeli Çerkezler özgürlüğe uçtu
Suriyeli Çerkezler özgürlüğe uçtu
17 Mayıs 2013 14:51
Suriye'deki olaylardan kaçan 164 Suriyeli Çerkez, özel uçakla Türkiye'ye getirildi.

Hicaz Demiryolu'nu korumak için Osmanlı döneminde Suriye'de iskan edilen ve 4 nesildir Suriye'nin farklı bölgelerinde yaşayan Çerkezler, internet üzerinden irtibata geçirilerek Dünya Çerkezleri Dayanışma Komitesi tarafından Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta bir araya getirildi. Gruptakiler, daha sonra özel uçakla Türkiye'ye nakledildi.

Dünya Çerkezleri Dayanışma Komitesi Yönetim Kurulu üyesi Kenan Kaplan, Suriye'den Çerkezlerin tahliyesi için günlerdir hazırlandıklarını belirterek şunları söyledi:

"Suriye'de çatışmaların yoğun olduğu Şam, Halep ve Humus'ta yaşayan 210 Çerkezi, internet üzerinden irtibata geçerek Beyrut'ta toplamayı amaçladık. Bunlardan 164'ü Beyrut'a ulaşmayı başardı. Bir kısmı da Beyrut'a gelmek için 2-3 günlük yolculuk yaptı. Çerkez kardeşlerimizi Beyrut'tan özel bir uçakla Türkiye'ye naklederek Nizip'teki konteyner kente yerleştirdik."

Kaplan, Suriye'deki olaylardan ötürü ülkeyi terk etmenin zor olduğunu dile getirerek, "Suriye'den çıkmak çok zor. Pasaport almak için 500 ila 1000 dolar arası rüşvet veriliyor. Bu yüzden, parayı temin edemeyen Suriyeliler, savaş ortamına rağmen ülkede kalıyor" dedi.

 

AA

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler