YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Suriye'de yardıma muhtaç çocuk sayısı 4 kat arttı
Suriye'de yardıma muhtaç çocuk sayısı 4 kat arttı
13 Aralık 2013 08:44
Birleşmiş Milletler Çocuk Fonu (UNICEF), çetin görülmemiş kış şartlarında yardıma muhtaç çocuk sayısının geçen yıla göre 4 kat arttığını ve bu çocuklara acilen yardım yapılması için faaliyetlerin hızlandırılmasını istedi.

UNICEF Sözcüsü Marixie Mercadoi Anadolu Ajansı muhabirine yaptığı açıklamada, UNICEF'in tesbitlerine göre Suriye'de 5,5 milyon savunmasız çocuğun sert bir kışla daha karşı karşıya kaldığını bildirdi. 3 yıldır süren iç savaş nedeniyle yaşam koşullarının iyiyce zorlaştığı Suriye'nin içinde ve kamplarda yaşayan çocuk sayısının geçen yıla göre 4 kat arttığı belirtildi.

Geçen yıl Aralık ayında, Suriye içinde 1,15 milyon çocuğun krizden etkilendiğini, 232 bin çocuğun ise komşu ülkelerdeki mülteci kamplarında yaşadığını bildiren Mercado,bu yılın sonunda rakamların Suriye içinde 4,3 milyona, ülke dışında ise 1,2 milyona çıktığını ifade etti.

Mercado, UNICEF'in ekim ayı başından beri çocukları daha iyi şekilde donatmak için mümkün olduğunca hızlı davrandığını belirterek, çadırlara battaniyeler, plastik örtü, kışlık giyim ve hijyen kitlerinin dağıtıldığını bildirdi.

UNICEF'in ayrıca kış şartlarında çadırlarda yaşamak zorunda olan aileler için drenaj sistemlerini güçlendirdiği, atıkları çıkardığı ve çadırların altlarına ıslaktan korumak için beton temeller attığı belirtilerek, ayrıca kamplara sıcak duş için enerji kazanları yerleştirildiği bildirildi.

 

AA

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler