YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Suriye'de 10 binden fazla kadın öldü
Suriye'de 10 binden fazla kadın öldü
25 Kasım 2013 14:13
Suriye'de olayların başladığı 2011 yılının Mart ayından bu yana, 10 bin 853 kadının öldüğü belirtildi.

Suriye İnsan Hakları Örgütü (SNHR), tarafından yapılan açıklamada, 2011 yılının Mart ayından bu yana güvenlik güçlerinin çeşitli kentlerde düzenlediği operasyon ve saldırılarda, 10 bin 853 kadının yaşamını yitirdiği, 7 bin 500'ünün ise "cinsel şiddete maruz kaldığı" iddia edildi.

Ölenler arasında 3 bin 614 kız çocuğunun bulunduğu aktarılan açıklamada, 461 kadının keskin nişancılar tarafından vurulduğu ve 29 kadının ise rejim güçlerinin işkenceleri sonucunda hayatını kaybettiği öne sürüldü.

Olaylarda Humus'un Kerm el Zeytun, Bab Amro ve İdlib'in Cesr el Şuğur kasabasında 18 yaş altında yaklaşık 400 kız çocuğunun cinsel saldırıya maruz kaldığı belirtilen açıklamada, rejim güçlerinin baskın ve operasyonlarında 850 kadının da tecavüze uğradığı ifade edildi.

Ülkedeki olaylar nedeniyle 2.1 milyon kadının ülke içinde göç etmek zorunda kaldığı 1.1 milyonun kadının ise yurt dışına kaçtığı aktarılan açıklamada, Şam yönetimine bağlı güçlerin birçok kentte, silahlı muhaliflere karşı kadın ve çocukları canlı kalkan olarak kullandığı belirtildi.

Açıklalamda, kadın ölümlerinin en çok yaşandığı kentlerin başında, Başkent Şam'ın banliyöleri, Halep, Humus, İdlib ve Dera kentinin geldiği de kaydedildi.

 

AA

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler