YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Sünnet sezonu başlıyor
Sünnet sezonu başlıyor
04 Nisan 2013 11:54
Dünyada yüzde 20 iken erkeklerin yüzde 100'e yakının sünnet olduğu ülkemizde, baharın gelmesiyle birlikte sünnet sezonu başladı.

Hisar İntercontinental Hospital'dan Doç. Dr. Salih Somuncu yaptığı yazılı açıklamada, çocuk gelişiminde önemli bir yere sahip olan sünnetin hangi yaşta uygulanması gerektiğinin önemine değinerek, ''Özellikle belli yaş grupları arasında yapılması çocuğun zihinsel gelişimi için önemlidir. Bu nedenle tıbbi zorunluluk olmaksızın, isteğe bağlı sünnet için önerilen bazı yaş grupları vardır. Bu dönemler 6 ile 15 ay, 2 ile 4 yaş ve 7 ile 10 yaş arasıdır' dedi.

Bu dönemler dışında, tıbbı zorunluluk söz konusu değilse sünnetin yapılmamasını tavsiye eden Somuncu, 4 ile 6 yaş arası dönemin erkek çocukların ruhsal-cinsel gelişimi açısından kritik olduğunu, çocuğun cinsel kimliğini oluşturmaya çalıştığını ve annesine duyduğu yakınlık nedeniyle babasından tepki görebileceği endişesini taşıdığını anlattı.

Çocuğun bu dönemde penisle ilgili geçireceği sünnet gibi bir işlemi, babası tarafından cezalandırılmak ve adeta erkeklik organının kesilmesi (kastrasyon) olarak görebileceğini ifade eden Somuncu, çocuğun örselenmeden ruhsal-cinsel gelişimini tamamlayabilmesi için tıbben zorunluluk olmadıkça 4-6 yaş arasında sünnetten kaçınılması gerektiğini vurguladı.

Sünnetin lokal anestezi altında değil, cerrahi bir girişim olduğu için kesinlikle ameliyathane koşullarında ve genel anesteziyle yapılması gerektiğini belirten Somuncu, sünnetin fıtık veya inmemiş testis ameliyatlarından daha kolay bir cerrahi girişim olamadığını, hatalı yapıldığı takdirde neden olabileceği olumsuzlukların çocuğun bütün hayatını etkileyebileceğini vurguladı.

Somuncu, sünnetin tıbbi yararlarını da şöyle sıraladı:

''Penis ucu temizliğinin sürekliliğinin sağlanması, tekrarlayan penis ucu iltihaplarının önlenmesi, yenidoğan döneminde yapılırsa daha az idrar yolu iltihabı görülmesi, idrarın mesaneden böbrekler ile mesane arasında yer alan ve 'üreter' adı verilen kanallara geri-kaçma (reflü) bozukluğunun daha az görülmesi, cinsel yolla bulaşan hastalıklar ile sünnetli erkeklerin cinsel temasta bulundukları kadınlarda rahim ağzı (serviks) kanseri riski ve penis başı kanseri riskinin azalması.''

 

AA

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler