YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Sünnet mağduru Danıştay'a başvurdu
Sünnet mağduru Danıştay'a başvurdu
05 Ocak 2013 19:52
2 yıl önce Batman Valiliği ve Türkiye Petrolleri Batman Müdürlüğü tarafından Kozluk ilçesinde organize edilen toplu sünnet töreninde, çocuklarının cinsel organının tamamen kesildiği iddiasıyla tazminat davası açan Çetinkaya ailesi, Danıştay’a başvurdu.

Kozluk’ta 10 Haziran 2010 günü düzenlenen toplu sünnet töreninde, çocuklarının cinsel organının tamamen kesildiğini iddia eden Çetinkaya ailesinin açtığı tazminat davası sonuçlandı. Çetinkaya ailesinin avukatı Orhan Acar, olayın 2010 yılında Türkiye Petrolleri ile Batman Valiliği’nin Kozluk'ta ortaklaşa düzenlediği sünnet töreninde meydana geldiğini söyledi. Sünnet sırasında hastanenin gerekli tedbirleri almadığını savunan Acar, yaptıkları araştırmalarda sünneti işin ehli insanların yapmadığı sonucuna vardıklarını savundu. 4 kişinin sünnet edildikten sonra sıra müvekkillerinin çocuklarına geldiğini aktaran Acar, "5. çocuk bizim müvekkillerin çocukları. Dosyadan anladığımız kadarıyla, yapmış olduğumuz araştırmalara göre işin ehli insanlar bunu yapmıyor ve çocuğun cinsel organını kesiyorlar. Hazır doktorda yok, hemen geçiştiriyorlar. Bir yanık merhemi verip çıkarıp eve gönderiyorlar. Sünnet törenini de kesiyorlar. Bunlar gidip birkaç kere hastaneye gidiyorlar fark edilmiyor. 3 gün aradan sonra bir doktor fark ediyor ve diyor ki durumunuz acildir. Onları Diyarbakır’a sevk ediyorlar.

Diyarbakır’a geldikten sonra artık iş işten geçmiş” dedi. Kayıtları cinsel organın 3’te 2’sinin kesildiği geçtiğini bildiren avukat Acar, bu durumun yanlış olduğunu çocuğun cinsel organının tamamen kesildiğini ileri sürdü. Şu an çocukta cinsel organ diye bir uzvun bulunmadığını dile getiren Acar şöyle devam etti:

“Biz Sağlık Bakanlığı’na başvurduk, olayı anlaktık ne kadar tazminat istediğimizi taleplerimizi dile getirdik. Sağlık Bakanlığı bizim başvurumuza cevap vermedi. Bizde dava açtık Diyarbakır İdare Mahkemesi’ne, sonra Batman İdare Mahkemesi açıldı Batman’a gönderildi. Mahkeme 2012 yılında 2-3 ay önce karar verdi. Maddi tazminat taleplerimiz reddedildi. Dediler ki siz masraf yazmamışsınız biz buna bir şey yapamayız. Ama bu çocuğun tedavi olması lazım. Ailenin maddi durumu iyi olursa tedavi için Avrupa’ya da gönderebilir çocuklarını. Davayı kazandık. Çocuğa 400 bin anne ve babaya da 100’er bin lira olmak üzere 600 bin lira manevi tazminat kazandık. Dosyayı temyiz ettik. Şu an dosya Danıştay’da. Biz 2 milyon lira istemiştik, ama ne yazıkki taleplerimiz kabul edilmedi. Biz ilgililer hakkında soruşturma açılsın diye suç duyurusunda bulunduk, 2010’dan beri suç duyurusunda bulunmuşuz, daha geçen gün bize tebligat geldi çok basit bir şeymiş gibi sulh ceza mahkemesine dava açmışlar.”

İHA

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler