YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Suçluların korkulu rüyası" polis köpekleri
"Suçluların korkulu rüyası" polis köpekleri
29 Nisan 2013 14:06
Narkotikten patlayıcı ve mühimmat aramaya her türlü operasyonda polise yardımcı olan köpekler, Emniyet Genel Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı bünyesindeki merkezde eğitiliyor.

Köpeklerin yavruları da uygun bulunması halinde polis köpeği olarak yetiştirilebildiği gibi vatandaşların bakamayarak verdiği köpekler de merkezde eğitilebiliyor.

Köpeklerin eğitime alınabilmesi için çeşitli testleri geçmesi gerekiyor. Köpeklerle birlikte, beraber çalışacakları personel de psikolojik teste tabi tutuluyor. Polis, fiziksel olarak köpekle temas ettirilerek bir uyum yakalayıp yakalamadıkları uzmanlar tarafından değerlendiriliyor.

"Beraber tayin oluyorlar"

Merkezde, köpekle 2 haftalık tanışma sürecinden sonra hem köpeğin eğitildiğini hem de personelin köpeği nasıl kullanacağı konusunda eğitim aldığını anlatan Uludağ, "Eğitim aldıktan sonra köpek görev yaptığı personelden büyük bir anormallik olmazsa bir daha ayrılmıyor. Beraber görev yapıyor, beraber tayin oluyorlar. Tam bir ekip halinde çalışıyorlar" dedi.

 

AA

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler