YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Su takviyesi kuşları geri getirdi
Su takviyesi kuşları geri getirdi
12 Ekim 2013 11:57
Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu'nun talimatıyla su takviyesi yapılan İzmir Kuş Cenneti'ne flamingo, çulluk ve ördek türleri gelmeye başladı.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamaya göre, Bakan Eroğlu, temmuz ve ağustosta görülen kuraklık nedeniyle İzmir Kuş Cenneti'nin bazı bölümlerinde su seviyesinin düşmesi üzerine, kuşların olumsuz etkilenmesini önlemek için pompa istasyonuyla takviye yapılması talimatı verdi.

Bu kapsamda bölgeye tatlı su verilmesi için öncelikle DSİ tarafından makineli çalışmalar başlatıldı. 2 ay boyunca sahaya sulama sisteminden takviye sağlandı. Bunun sonucunda Kuş Cenneti'ne flamingo, çulluk ve ördek türlerinin gelmeye başladığı tespit edildi.

Kuş Cenneti'ne Gediz yatağından ilave su sağlanacak

İzmir Kuş Cenneti'ne ayrıca Gediz yatağından ilave su verilecek. Maltepe köyü yakınında ek su temini amacıyla 1997'de inşa edilen ancak atıl bulunan pompa istasyonu, yeniden çalışır hale getirilecek.

Böylece Gediz yatağından alınacak su, Maltepe ana kanalına, oradan da 7 kilometrelik mesafeyle Kuş Cenneti'nin sergen sahasına iletilecek. Sistemle, sulama mevsiminde ve ihtiyaç duyulan her durumda pompa istasyonundan ek su sağlanacak.

Ayrıca kurulacak GPRS ile DSİ kanallarından Kuş Cenneti'ne verilen su miktarı ile uç noktadaki Uçak Tavası mevkisindeki su seviyesi sürekli takip edilecek.

 

AA

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler