YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Su kabağından avize yapıyor
Su kabağından avize yapıyor
07 Nisan 2016 13:43
Elazığlı elektrik teknisyeni Fethi Ahmet Bezgin, bir zamanlar Fırat Nehri'nde karşı kıyıya geçmeye çalışan insanların can simidi olarak kullandığı su kabaklarından, aplik, abajur ve avize yapıyor.

Keban Hidroelektrik Santralinde 26 yıldır elektrik teknisyeni olarak çalışan ve ailesiyle kuruma ait lojmanda yaşayan elektrik teknisyeni Fethi Ahmet Bezgin, 2 yıl önce su kabağından aplik, abajur ve avize türü aydınlatma araçları yapmaya başladı.

İlk başladığında ailesinden ve çevresinden "Nedir bu, neden uğraşıyorsun?" eleştirileri alan Bezgin, zamanla yaptığı objelerle herkesin takdirini ve desteğini kazandı.

Bu zanaatı ticari amaçlı değil hobi olarak yapan Bezgin, evini ve bahçesini adeta atölyeye çevirdi. Sosyal paylaşım sitesinde de sergilediği çalışmalarına Türkiye'nin çeşitli illerinden gelen taleplere kayıtsız kalmayan Bezgin, yaptığı ürünleri maliyeti karşılığında isteyenlere gönderiyor.

"Türkiye'nin çeşitli yerlerinden isteyenler oldu"

Bezgin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yaklaşık 2 yıl önce ev işlerinde kullanmak için matkap aldığını söyledi. Daha sonra matkapla neler yapabileceğini internette araştırdığını ve karşısına su kabağının çıktığını anlatan Bezgin, "Ben neden yapamayayım, diye düşündüm ve ilk etapta bir su kabağı edinerek bunu lamba şekline getirdim." ifadelerini kullandı.

Su kabağının lambaya dönüşümü

Su kabağının çeşitli şekillerde 10-11 modeli olduğunu dile getiren Bezgin, şöyle devam etti:

"Osmanlı döneminde askerler su matarası olarak kullanmış. Ev hanımları, rutubetten uzak tuttuğundan evlerde bakliyat saklamak, su taşıma işinde, banyo tası, bölgede, yüzme bilmeyen insanlar su kabağını can yeleği olarak kullanmış. Bellerine bağlayarak Fırat'ı karşıdan karşıya geçen insanları biliyoruz, duyuyoruz. Bizim jenerasyon, bunu lambaya çevirmeyi başardı."


AA

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler