YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Şu anda saat kaç? Şu an saat kaçı gösteriyor?
Şu anda saat kaç? Şu an saat kaçı gösteriyor?
26 Mart 2016 10:54
Saatler ileri alındı mı, saatler ne zaman ileri alınacak gibi soruları sormanın zamanı sona eriyor. Bu sorunun cevabı bu gece sona eriyor. Saatler gece yarısından itibaren ileri alınıyor. Peki şu anda saat kaç? Saat kaçı gösteriyor?

Saatlerin yaz saati uygulamsıyla birlikte ileri alınması, birçok karmaşayı beraberinde getiriyor. Bu gece yarısından itibaren saatler bir saat ileri alınıyor. Kış saat uygulması sona eriyor ve yaz saati uygulmasına geçiliyor. Peki şu anda saat kaç? Şu an saat kaçı gösteriyor? 

Yaz saati uygulmasıyla ile geceler kısalıyor gündüzler uzuyor. Saat uygulmasının değişmesi birçok noktada karışıklık çıkarıyor. Özellikle telefon ve bilgisayar kullanıcıları saatlerde büyük akrışıklık yaşıyor. 

Saatiniz manuel ise bu gece saat 03:00'ten itibaren akrep'i 1 saat ileri alabilirsiniz.  Eğer bilgisayarınız ve akıllı telefonlarınızın saat ayarı otomatik ise, saat 03:002ten itibaren otomartik olarak bir saat ileri alım yapacak, kendinizin tekrar ileri almasına gerek yok. 

Eğer telefonlarınız ve bilgiyasarlarınızda manuel saat seçimi var ise saat 03:00'ten itibaren kendinizin saati bir saat ileri almanız gerekmekte.

üm dünyada 27 Martdan itibaren saatler ileri alınacak ve yaz saati uygulamasına geçilecek. Şimdi saat kaç? Türkiye'de saat kaç? Detaylar haberimizde! Yaz saati uygulaması başlıyor! artık saatleri ileri alma işlemini yapma yani yaz saati uygulamasına geçme vakti geldi. Gün ışığından daha fazla yararlanılmasını sağlayan yaz saati uygulamasına 27 Mart 2016 Pazar (cumartesiyi pazara bağlayan gece) saat 03.00′te geçilecek. Yani saatler 03.00′ü gösterdiğinde saatler 1 saat ileri alınacak ve böylelikle saat 04.00 olmuş olacak. Yaz saati uygulamasına geçildiğinde vatandaşlar 1 saat az uyumuş olacak. 

ŞUAN SAAT KAÇ İŞTE CEVABI

Yaz saati uygulamasına dünyanın birçok ülkesinde olduğu gibi Türkiye’de de geçilecek. Bu uygulama ile birlikte saatler 1 saat ileri alınacak. Uygulamanın hayata geçmesi ile birlikte gün ışığından daha fazla yararlanılacak ve bu sayede enerji tasarrufu yapılacak. 

NAMAZ VAKİTLERİ DEĞİŞECEK Mİ?

Saatlerin ileri alınması ile birlikte namaz vakitleride değişecek. Şuan geçerli olan ezan saatlerinden bir saat ileri olarak değişecek. Örneğin 12:16  olan öğlen vakti ezanı 13:16 olarak değişecek.

MEMURLARIN ÇALIŞMA SAATLERİ DE DEĞİŞECEK

Gün ışığından sabahları daha az, öğleden sonra daha fazla yararlanmak ve elektrik tasarruf yapabilmek amacıyla geçilecek olan yaz saati uygulaması memurların mesai saatlerinde de değişime neden olacak. Kış saati uygulamasıyla birlikte memurların mesai saatlerini 08.00-12.00 ile 12.30-16.30 olarak belirleyen İstanbul Valiliği, yaz saati uygulamasıyla birlikte çalışma saatlerini 08.30-12.00 ile 13.00-17.00 olarak düzenledi. 28 Mart Pazartesi gününden itibaren uygulamaya geçilecek olan yeni mesai saatleri kış saati uygulamasına kadar geçerli olacak.

AKILLI TELEFONLAR KULLANANLAR NE YAPACAK 

Akıllı telefon kullananların ise telefonları saat ayarları kısmından güncellemelerini otomatik olarak değilde analog olarak yapmaları daha sağlıklı olarak görülüyor.

Saatler bu hafta mı ileri alınacak? Kış saati uygulaması bitiyor. Yaz saati uygulamasına geçiş ne zaman olacak diye merak ile beklenirken o tarih belli oldu. Bu pazar günü saat üçte saatler bir ileri alınacak. Bu  ayın  son Pazar günü olan 27 Mart günü saatler, gece 03.00 olduğunda 1 saat ileri alınacak. Uygulama gün ışığından daha fazla faydalanmak amacıyla gerçekleştiriliyor.

 Yaz Saati uygulamasına bu hafta mı geçilecek?Saatler ne zaman geri alınacak? Türkiye pek çok dünya ülkesiyle beraber yaz saati uygulamasına geçiyor.  Uygulama gün ışığından daha fazla faydalanmak amacıyla yapılıyor. Yaz saati uygulaması cumartesi mi pazar günü mü?

Yaz Saati uygulamasına bu hafta mı geçilecek? Türkiye pek çok dünya ülkesiyle beraber yaz saati uygulamasına geçiyor.  Uygulama gün ışığından daha fazla faydalanmak amacıyla yapılıyor. Yaz saati uygulaması cumartesi mi pazar günü mü?

Yaz saati uygulaması için geri sayım başladı. Bu Pazar günü saatler 1 saat ileri alınacak... Milyonlarca çalışanı yakından ilgilendiren yaz saati uygulaması gelmesiyle mesai saatlerini de etkileyecek. Ayrıntılar haberimizde...

Türkiye pek çok dünya ülkesiyle beraber yaz saati uygulamasına geçiyor.  Bu  ayın  son Pazar günü olan 27 Mart günü saatler, gece 03.00 olduğunda 1 saat ileri alınacak. Uygulama gün ışığından daha fazla faydalanmak amacıyla gerçekleştiriliyor.

Yaz saati uygulaması, geçen yıl 25 Ekim’de sona ermesi gerekirken, 1 Kasım Genel Seçimleri nedeniyle 8 Kasım’a ertelenmişti. 8 Kasım’da başlayan ve yaklaşık 4,5 ay süren kış saati uygulaması, 27 Mart 2016 Pazar günü yaz saati uygulamasına geçilmesiyle beraber sona erecek. Kış saati uygulamasına ise 30 Ekim 2016 Pazar günü 04.00’ten itibaren bir saat geri alınarak geçilecek.

Geçen yıl, kış saati uygulaması, 1 Kasım Milletvekili Genel Seçimi  nedeniyle iki hafta gecikmeli olarak 8 Kasım'da başlamıştı. 8 Kasım'da saatler  04.00’ten itibaren bir saat geri alınmıştı.

MEMURLARIN MESAİ SAATLERİ DE DEĞİŞİYOR!

Yeni uygulama ile birlikte memurların çalışma saatleri 28 Mart Pazartesi'den itibaren 08:30 - 12:00 ile 13:00 - 17:00 olarak yeniden değişecek.

Yaz saati uygulamasına geçilmesiyle birlikte Türkiye'deki memurların mesai saatleri de değişiyor. İstanbul Valiliği Kış saati uygulamasından sonra memurların mesai saatlerini 08:00 - 12:00 ile 12:30 - 16:30 olarak güncellemişti.

YAZ - KIŞ SAATİ UYGULAMASI NEDİR?

Geçmişi birkaç asır öncesine dayanan yaz ve kış saati uygulaması fikri, Amerikalı politikacı ve fizikçi Benjamin Franklin’e aittir. Benjamin, pek çok konunun yanı sıra elektrikle de uğraşmış ve çeşitli icatlarıyla tanınmıştır. Yaz ve kış saati uygulaması da onun bu parlak fikirlerinden biridir. Yazın saatlerin bir saat ileri, kışın ise saatlerin bir saat geri alınmasının tek nedeni gün ışığından daha fazla yararlanarak elektrikten tasarruf etmektir.

Yaz ve kış saati uygulaması fikrinin farklı sahipleri olduğu öne sürülsede bilinen en sağlam bilgi Benjamin Franklin’nin düşüncesini bir gazetede dile getirdiğidir. Benjamin’in bu fikrinden sonra 1910 yılında yasalaşan yaz ve kış saati uygulaması, 1916 yılında 20 dakikadan bir saate çıkarılmıştır.

Milyonlarca kişinin 1 saatliğine de olsa elektriği kullanmaması çok büyük tasarruf sağlar. Bu yüzden her yıl düzenli olarak bahar başlangıcında yaz saat uygulamasına, sonbaharda ise kış saat uygulamasına geçilir.

SEÇİM NEDENİYLE ERTELENMİŞTİ

Hatırlanacağı gibi kış saati uygulamasına Türkiye diğer ülkelerden sonra girmişti. 1 Kasım seçimleri sebebiyle saatlerin geri alınması gecikmeli yapılmış bu da karmaşa yaşatmıştı.

27 MART'TA İLERİ ALINACAK

2016 yılında yaz saati uygulaması Mart ayının son haftasonunda gerçekleşecek. 21 Mart'taki gün dönümünün ardından ileri saat uygulamasına o hafta sonu geçilecek. Saatler 26 Mart 2016 cumartesiyi 27 Mart pazara bağlayan gece saat 03.00'da bir saat ileri alınacak.

MEMUR MESAİ SAATLERİ DE DEĞİŞECEK

Yaz saati uygulamasının başlaması ile birlikte 28 Mart sabahı memurların mesai saatleri de değişecek.

İstanbul Valiliği 1 Kasım tarihinde kış saati uygulaması ile birlikte mesai saatlerini 08.00-12.00 ile 12.30-16.30 olarak belirlemişti. 28 Mart 2015 tarihinden itibaren yeniden eski saatlere dönülecek ve memurların mesai saati 08.30-12.00 ile 13.00-17.00 arasında başlayacak.

 

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler