YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Sokak çocuklarından mendil almayın
İstanbul Haliç Köprüsü üzerinde temizlik işçilerince bulunan Bedrettin K.'nin (5), ailesi tarafından dilendirildiğinin ortaya çıkması dikkatleri sokakta çalıştırılan çocuklara çevirdi.
Sokak çocuklarından mendil almayın
14 Ocak 2010 / 08:45 Güncelleme: 14 Ocak 2010 / 08:45

Türkiye'de sokakta çalıştırılan veya dilendirilen çocuk sayısı 41 bine ulaşırken, bunların yüzde 98'i (30 bin 109) İstanbul'da yaşıyor. İstismar edilen küçüklerin sayısının her geçen gün artması yetkilileri caydırıcı önlemler almaya yöneltti.

İstanbul Valiliği, 18 Kasım 2009 tarihinde yayımladığı kararname ile çocuk polisinin elini güçlendirdi. Çarpıcı tedbirlerin yer aldığı karara göre sokak, cadde, meydan, gar, otogar, durak, tarihî ve kültürel mekânlar, ibadethaneler, inşaatlar, terk edilmiş yapılar, köprü altları gibi yerler barınmak amacıyla kullanılamayacak. Geniş yetkilerle donatılan polis, bu mekanlarda dilenen ya da çalıştırılan çocukların aileleri hakkında işlem yapabilecek. Kararın en can alıcı kısmı ise küçüklerden mendil, su, çiçek vb. satın alan vatandaşlara yönelik. Bundan böyle 18 yaşından küçüklerden mal ve hizmet (kâğıt mendil, çiçek, su, tartıcılık, ayakkabı boyacılığı) satın alanlara 143 TL para cezası kesilecek.

"Sokağın Tehlikelerine Maruz Kalan Çocukların Korunması, Eğitim-Öğretimin Sağlıklı Devamı ve Kamu Esenliğinin Sağlanması" amacıyla yayımladığı kararnamenin çıkmasının ardından İstanbul'da sokaklarda dilendirilen veya çalıştırılan çocukların sayının azaltılması için çalışmalara hız verildi. Çocuk polisi ekipleri, sadece 20 günde 486 çocuk ve ailesi ile ilgili işlem yaptı. Yeni dönemde çocuk istismarcılarıyla mücadelede kurumlar el ele verecek. İl Emniyet Müdürlüğü Çocuk Şube Müdürlüğü'nün hazırladığı 'İstanbul Çocuk Koordinasyon Projesi' ile 9 kurum ortak çalışacak. Valilik koordinasyonundaki çalışmalara Büyükşehir Belediye Başkanlığı, üniversiteler, Cumhuriyet Başsavcılığı, Emniyet, Milli Eğitim, Sağlık, Sosyal Hizmetler ve Gençlik ve Spor il müdürlükleri ile İş-Kur katılacak. Proje kapsamında, her kurum amacına uygun olarak yönergede belirtilen talimatlar doğrultusunda kendilerine mahsus 'kullanıcı adı' ve 'parola' ile geliştirilen veri tabanına giriş yapacak. Gerekli yasal izinleri alınan proje, 'Veri Tabanı' ve 'Çocuk Koordinasyon Merkezi' olarak 2 ana bölümden oluşuyor. Kurumlar, günlük verileri inceleyerek kendi görev alanına giren konularda çocuğun yüksek yararına uygun olarak yapılması gereken tüm faaliyet ve işlemleri yapıp sonuçları veri tabanına girecek. Verilerin yüklenme işlemlerinin tamamlanmasının ardından proje, önümüzdeki günlerde faaliyete geçecek.

7 bin çocuk hakkında işlem yapıldı

İstanbul Çocuk Polisi son 4 yılda sokakta çalıştırılan, dilendirilen ve yaşamaya zorlanan çocuklarla ilgili istatistik yayımladı. Çocuk Şube Müdürlüğü 2006 yılından 2009 sonuna kadar, Bedrettin K. ve onu döven çocuklarla aynı kaderi paylaşan 7 bin 348 çocukla ilgili işlem yaptı. Bu çocukların 5 bin 377'si erkek, 1 bin 971'i ise kız. Bunlardan 5 bin 454'ü Sosyal Hizmetler Çocuk Esirgeme Kurumu'na, bin 894'ü ise ailelerine teslim edildi. Ayrıca 2008 ve 2009 yılında bu çocuklardan 21'inin ailesine uyarı ve para cezası verildi.

Amaç çocukları çetelerden uzak tutmak

Valilik kararnamesinin genel esasları şöyle:

Sokakta yaşamak, çalıştırılmak, dilenmek zorunda bırakılan çocukların, beden, ruh ve ahlaki gelişmelerini, güvenli ve huzurlu bir ortamda yaşamalarını sağlayarak, gerekli eğitimi aldırıp topluma faydalı birer birey haline getirmek.

Çocukları alkollü, içki, uçucu ve uyuşturucu maddeleri kullanma alışkanlığından, fuhuş, cinsel tacize uğrama, hırsızlık, yaralama, öldürme ve benzeri sokakta olabilecek muhtemel suç ve tehlikelerden uzak tutmak.

Okul, dershane, yurt gibi eğitim ve öğretim mekânlarıyla ilgisi olmayan şahısların, bu yerler etrafında bekleme yaparak, eğitim ve öğretimi doğrudan etkileyerek, eğitim ve öğretimin huzur ve sükûn içinde devamının sağlanması yoluyla muhtemel risk gruplarının ve çeteleşmenin önüne geçilecektir.

Kafe ve oyun salonlarına öğrenciler okul saatlerinde alınmayacaktır. İnternet kafelerde çocukların fiziksel ve ruhsal gelişimlerini bozacak mahiyette oyun oynamaları ve ahlaki yapılarına zarar verecek sitelere girmeleri yasaktır. Bunun denetimi başta okul idareleri olmak üzere aile ve kolluk işbirliği ile sağlanacaktır.

Karara uymayanlar, eylemleri aykırı bir suç teşkil etmediği takdirde, Kabahatler Kanunu'nun 32'nci maddesi uyarınca 143 TL para cezasına çarptırılacaktır.

'Hedefimiz 10 yıl içinde çocuk işçiliğini bitirmek'

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer, 10 yıl içinde Türkiye'de çocuk işçiliğinin en kötü biçimlerinin ortadan kaldırılmasının hedeflendiğini bildirdi. Dinçer, CHP Denizli Milletvekili Ali Rıza Ertemür'ün, çocuk işçiliğine ilişkin yazılı soru önergesi üzerine TÜİK tarafından 1994, 1999 ve 2006 yıllarında Çocuk İşgücü Anketi hakkında bilgi verdi. 6-17 yaş grubunda 1994 yılında yüzde 15,2 olan ekonomik işlerde çalışan çocukların oranının 1999'da yüzde 10,3, 2006'da ise yüzde 5,9'a düştüğünü kaydetti. Bakan, Çalışma Genel Müdürlüğü'nce, ilgili tüm kurum ve kuruluşların katkılarıyla çocuk işçiliğinin en kötü biçimlerinin ortadan kaldırılmasına yönelik olarak 'Çocuk İşçiliğinin Önlenmesi İçin Zamana Bağlı Ulusal Politika ve Program Çerçevesi' hazırlandığını aktardı. Bu program ile "çocukların çalışma yaşamına girmesinde temel nedenleri oluşturan yoksulluğun ortadan kaldırılması, eğitimin kalitesi ve ulaşılabilirliği ile toplumsal bilinç ve duyarlılığın artırılması" gibi tedbirlerle çocuk işçiliğinin 2015'e kadar önlenmesinin hedeflendiğini vurguladı.

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler