YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Sokağa da sigara kısıtlaması geliyor
Sokağa da sigara kısıtlaması geliyor
11 Mayıs 2013 10:26
Hükümetin yeni yasa teklifinde, açık alanda sigara içilen ve içilmeyen bölümlerin ayrılması öngörülüyor. Alkollü içki reklamları da tamamen yasaklanacak.

İktidar, hazırladığı yeni torba yasa teklifi kapsamında sigara ve alkol konusunda geniş yasaklar getirmeye hazırlanıyor.

Yasa çıktığında sadece kapalı alanlar değil, açık alanlara da sigara içilmesi sınarlanacak. Meclis Başkanlığına sunulan teklif şu değişiklikleri içeriyor:

Sigara açık alanda da yasak

Kapalı alanda tamamen yasak olan sigara için açık alan sınırlaması da geliyor. Açık alanlarda sigara içilen ve içilmeyen bölümler ayrılacak. Kafe ve restoran gibi yerlerin bahçesi buna göre düzenlenecek. Bahçenin bir tarafındaki masalar sigara içenler, diğer tarafındakileri içmeyenler kullanacak. Yasaklı tarafta sigara içilmesine izin verenlere ceza kesilecek.

Sürücüye de sigara yasak

Sigara ve diğer tütün ürünlerinin, özel araçların sürücü koltuklarında da içilmesi yasak olacak. Nargile ve elektronik sigara da tütün ürünü sayılacak ve bu kanun hükümlerine tabi olacak.

Alkollü İçki

Reklam yasağı

Alkollü içkilerin ve üreticilerinin hiçbir şekilde tanımı yapılamayacak, bu ürünlerin tüketimi özendirilemeyecek, kullanılmasını teşvik eden kampanyalar yapılamayacak. 

Hediye ve promosyon yok

Alkollü içkiler teşvik, hediye, eşantiyon, promosyon, bedelsiz, indirimli veya yardım olarak dağıtılamayacak.

Çocuk çalıştırılmayacak

Çocuklar alkollü içkilerin üretimi, pazarlanması ve satışında çalıştırılamayacak.

Satış yasağı

Alkollü içkiler izin verilen yerlerde satılacak ancak buralarda alkollü içki içilemeyecek. Eğitim, sağlık ve spor kuruluşlarına ait tesislerde alkol satılamayacak.

Dışarı satış yok

Alkollü içkiler sadece izin verilen yerlerde açık olarak tüketilebilecek.

Kargo yasağı

Otomatik makine, telefon, televizyon ve internet gibi yollarla alkol satılamayacak, kargo ile gönderilemeyecek.

Teklife göre para ve kapatma cezası verilecek

Uyarı yazısı

Ambalajlar üzerine, alkol ürünlerinin zararlarını belirten uyarılar konulacak. Uyarı yazısı olmayan alkollü içkilerin satışı yapılamayacak.

Otoyolda içki satılmayacak

Konaklama yerleri hariç olmak üzere otoyollarda ve devlet karayollarındaki yapı ve tesislerde alkol satışı yapılamayacak, tüketimine izin verilmeyecek.

Ağır cezalar gelecek

Alkollü içkilerle ilgili düzenlemelere uymayanlar 10 bin liradan 200 bin liraya kadar ceza verilecek. Alkollü içkilerin satış ve tüketimine yönelik ticari faaliyetler, ancak mahalli amirin izni ile icra edilebilecek. İzinsiz işletmeler kapatılacak.

İbadethane'ye 100 metre uzaklık şartı

İznin verileceği ticari işletmeler ile ibadethaneler ve her türlü eğitim öğretim faaliyetinin yapıldığı tesisler arasında asgari 100 metre mesafe bulunması şart olacak.

"Ruhsatlı elektronik sigara yok"

Gittikçe yaygınlaşan ve "sigara bırakmaya yardımı olduğu" iddia edilen elektronik sigara konusunda MHP Ankara Milletvekili Özcan Yeniçeri'nin soru önergesini yanıtlayan Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, Türkiye'de "ruhsatlı" elektronik sigara bulunmadığını açıkladı.

Elektronik sigara reklamlarının incelendiğini kaydeden Yazıcı, "17 firma hakkında yayınlamış oldukları reklamların durdurulmasına ve idari para cezası uygulamasına karar verilmiştir" dedi.

Elektronik sigara ve kartuşlarının sigarayı bıraktırdığının bilimsel olarak kanıtlamadığını, içeriğinde yer alan propilen glikol ve diğer maddelerin solunmasının zararlarının henüz bilinmediğini, uzun vadede etkilerinin de henüz tespit edilemediğini kaydeden Yazıcı, 19 Mart 2013'te yapılan bir toplantı ile "tıbbi ürün" olarak ithalinin de durdurulduğunu vurguladı.

 

Sabah

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler