YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Sokağa bırakılan pitbull dehşet saçtı
Pitbull cinsi köpeği olanlara para cezası uygulaması başka sıkıntılara neden oldu. Para ödemek istemeyen vatandaşlar pitbull cinsi köpeklerini sokağa bıraktı. E tabii sokağa bırakılan pitbulllar sokaktaki vatandaşlara saldırdı...
Sokağa bırakılan pitbull dehşet saçtı
30 Haziran 2010 / 09:33 Güncelleme: 30 Haziran 2010 / 09:42

İzmir'in Buca ilçesinde bir aileye saldıran pitbull cinsi köpek, baba ile oğlun yaralanmasına sebep oldu. Mahalleli tarafından saldırgan köpekten kurtarılan aile, olayı ufak sıyrıklarla atlattı.

Olay akşam saat 22.30 sıralarında Göksu Mahallesi 649 sokak numara 20 önünde meydana geldi. Bir firmada güvenlik görevlisi olarak çalışan Emenullah Şakar, eşi Gugerçin Şakar (35), Şerif Tikveşli İlköğretim Okulu'nda öğrenim gören çocukları Ruhani Şakar (9) ve Hebin Şakar (7) ile birlikte akşam dışarı çıktı. Sokak üzerinde yürüdükleri sırada karşılarına çıkan pitbull cinsi köpek bir anda Şakar ailesine saldırdı. Saldırgan köpek 7 yaşındaki Hebin Şakar'ın üzerine atlarken, hamle yapan babası Emenullah Şakar, köpeği oğlunun üzerinden aldı. Hebin'in göz kapağı pitbulun pençe darbesi ile çizilirken, pitbul ile boğuşan baba elinden yaralandı. Bu sırada olayı gören mahalle sakinleri ise hemen Şakar ailesinin imdadına koşarak köpeği kontrol altına aldı. Baba Emenullah Şakar durumu polise haber vererek şikayetçi oldu. Sahipsiz olduğu öne sürülen köpek, belediye ekipleri tarafından gözlem altına alındı. Şakar ailesi Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne giderek kuduz ihtimaline karşı aşı oldu.

Pitbull cinsi köpeğin başı boş sokakta dolaşmasına anlam veremediklerini belirten baba Emenullah Şakar, "Mahalleliyle birlikte köpeği zor zaptettik. Belediyeler bu sokak köpeklerine bir çözüm bulsun. Mahalle sakinleri imdadımıza koşmasaydı az daha ben ve çocuğum köpek tarafından parçalanacaktık" dedi. Olayın şokunu üzerinden atamayan 7 yaşındaki Hebin Şakar ise, "Biz geziyorduk. Sonra köpek geldi bize saldırdı. Beni altına aldı. Daha sonra babama saldırdı" şeklinde konuştu.

Para cezası korkusundan pitbull’lar sokağa atılıyor

İÇİŞLERİ, Çevre ve Tarım bakanlıklarının ortak genelgesi üzerine Adana’da belediye ekipleri, “pitbull” türü köpekleri toplama operasyonu başlattı.
Vatandaşların ihbarlarını değerlendiren belediye ekipleri Adana’da 10 köpeği yakalayıp köpek barınağına götürürken, bazı pitbull sahipleri, hayvanlarını sokağa attı. Sokaklardaki ürkmüş ve başıboş hayvanlar, vatandaşlara korkulu anlar yaşatıyor.

PARA CEZASI KORKUSU
İçişleri, Çevre ve Tarım bakanlıklarının “pitbull ve benzeri yırtıcı köpeklerin toplanması, dövüştürülmemesi ve internet üzerinden satışının yasaklanması”nın istendiği genelgesinden sonra, bu tür köpek bulunduranlara 3 bin 434 TL para cezası kesileceğinin belirtilmesi yüzünden bazı kişilerin köpeklerini sokağa terk ettiği bildirildi.

‘KARAR GERİ ÇEKİLSİN’
Doğayı Hayvanları Koruma ve Yaşatma Derneği (DOHAYKO) Genel Sekreteri Nesrin Çıtırık, kararın ciddi araştırma yapılmadan hazırlandığını söyledi. Çıtırık, belediyelerin çoğunda hayvan barınağı bulunmadığını, olan barınaklarda da pitbull konması için ayrı bir bölmenin yer almadığını ifade etti. Bu cins kopeklerin üretimve satışının yasak olmasına rağmen, şimdiye kadar seyirci kalındığını vurgulayan Çıtırık, toplama kararının geri çekilmesini istedi. (Habertürk)

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler