YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Soğuk hava hayvanları da vurdu
Soğuk hava hayvanları da vurdu
03 Şubat 2015 16:33
Bingöl'ün Karlıova ilçesine bağlı Kızılçubuk ve Suçatı köylerinde yaşayan vatandaşlar, havaların soğuk olmasından dolayı hayvanlarını büyük zorluklarla besliyor.

Kızılçubuk ve Suçatı köylüleri her sabah ve akşam saatlerinde yaklaşık bir kilometre yol yürüyerek hayvanlarına ot getiriyor. Hayvancılığın bölgede zor şartlarda yapıldığını ifade eden çiftçiler, her gün -25 derecelik havada kilometrelerce yolu sırtlarında ot taşıyarak geçtiklerini belirtti.

Bölgede hayvancılığın her gün gerilediğini ifade eden hayvan sahipleri, böyle giderse hayvancılık yapamaz duruma geleceklerini dile getirdi. Kış aylarında hayvan besiciliğinin artık imkansız hale geldiğini aktaran köylüler, bir çok hayvan sahibinin hayvanlarını satarak batıya göç ettiklerini burada sadece 20-30 besicinin kaldığını aktardı.

Köydeki çocukların da, yarıyıl tatilini hayvanlarına bakarak geçirdiğini bildiren Kızılçubuk köylüleri, "Deremiz uzak hayvanlarımızı oraya getiremiyoruz, kendi imkanlarımızla bu suyu dağdan getirdik. hayvancılık iyi değil para yetmiyor" dedi.

 

İHA

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler