YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Şizofreni hastaları tiyatro oyunu sahneledi
Şizofreni hastaları tiyatro oyunu sahneledi
02 Nisan 2016 22:43
Aksaray Devlet Hastanesi Toplum ve Ruh Sağlığı Merkezinde tedavi gören şizofreni hastaları, Bursa'da "Ben de Varım" adlı tiyatro oyununu sahneledi.

Bursa Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliğinin daveti üzerine kente gelen şizofreni hastaları, Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi Hüdavendigar Salonu'nda sahne aldı.

Şizofreni hastalarının da bazı şeyleri başarabileceğinin anlatıldığı oyun, izleyicilere keyifli dakikalar yaşattı.

Oyunu yazan ve yöneten psikiyatri uzmanı Dr. Basri Köylü, şu ana kadar 15'in üzerinde gösteri yaptıklarını söyledi.

Hastaların bu çalışmayla daha mutlu olduğunu belirten Köylü, "Genellikle doğaçlama çalışıyoruz. Konularımızı hayata dair her şeyden oluşturuyoruz. Hastalarımız bu oyunla 'Bu hayatta ben de varım' mesajı verecek. Bildiğiniz gibi bu hastalarımız toplumdan kopuk bir şekilde yaşıyorlar. Bu vesileyle seslerini de duyurmuş olacaklar." diye konuştu.

Bursa Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Prof. Dr. Rüstem Aşkın ise hastaları böyle görmenin kendilerini çok mutlu ettiğini dile getirdi.

Aşkın, "Düzenlenen bu etkinlikle birçok yetenekleri olabilecek hastaların, yıkıcı hastalığın etkisiyle sönmüş, küllenmiş çoğu becerilerini, duygularını dışa vurabilmeleri, kendilerini ifade edebilmeleri bizler için çok değerlidir. Bu hastaların burada oyuncu olarak sahneye çıkması, alkışlanması onlar için ilaç kadar kıymetlidir. Hepsine teşekkür ediyorum." dedi.


AA

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler