YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Sizin kazandığınız para daha helal"
Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, "Sizin kazandığınız paraların benim kazandığım paradan daha helal olduğuna inanıyorum." dedi.
"Sizin kazandığınız para daha helal"
10 Temmuz 2013 / 07:40 Güncelleme: 10 Temmuz 2013 / 10:59

Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Ramazan ayının ilk iftarını Soma'da kömür ocağında çalışan madencilerle birlikte yaptı. Soma Işıklar'da bulunan Soma Gourup'a ait kömür madeni işletmesinde gerçekleştirilen iftara, Manisa Valisi Abdurrahman Savaş, Manisa Milletvekili Recai Berber, AK Parti Manisa İl Başkanı Murat Baybatur, Türkiye Kömür İşletmeleri Genel Müdürü Mustafa Aktaş, Soma Gourup Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Can Gürkan ve madenciler katıldı. Bakan Yıldız ilk olarak henüz yeni kömür çıkarılmaya başlanılan işletmenin açılışını gerçekleştirdi. Kurban kesimi ve duaların ardından Bakan Yıldız ve beraberindekiler yerin 290 metre altına indi. Burada madeni inceleyen Bakan Yıldız, galeri açma makinesiyle kazı yaptı.

  "Önce işçi sağlığı"

Burada açıklamalarda bulunan Bakan Yıldız, maden ocaklarında öncelikli işin işçi sağlığı ve güvenliğinin sağlanması olduğunu söyledi. Bakan Yıldız, “Madenicilikte mekanize çalışarak hem riskleri azaltmak, hem de yer altı kömürümüzü ülke ekonomisine kazandırmamız lazım. Buna yaparken iş sağlığı ve işçi güvenliği ile alakalı önceliklerimiz birinci planda yer almaktadır. Hepimizi derinden üzen kazalardan gibi durumlardan uzaklaşmamız lazım. Bugün Ramazanın birinci gününde işçi kardeşlerimizle birlikte moral amaçlı olarak iftarımızı yapacağız. Biz madenciliğimizi geliştirdiğimiz kadar kömür çıkaracağız. Kömür çıkardığımız kadarda yeşilin korunmasını sağlamış olacağız. Kömür olmadan önce ne vardı odun yakılıyordu. Yani ormanlar yok ediliyordu. Kömür 1730’lardan sonra odunla başlayan ısı kaynaklarının birinci sırasında yer aldı. O nedenle biz bu kömürleri çıkarttıkça, ormanlarımızı korumuş olacağız." dedi.

 "Sizin kazandığınız para benim kazandığım paradan helal"
 
İftar saatinin gelmesiyle birlikte Bakan Yıldız ve beraberindekiler madenden çıkarak iftar sofrasına oturdu. İftarını açtıktan sonra kürsüye gelerek madencilere seslenen Bakan Yıldız, "Kazasız belasız bu ocakta ailelerinizin rızkını temin etmek için inşallah sağlıklı sıhhatli devam edersiniz. Sizin kazandığınız paraların benim kazandığım paradan daha helal olduğuna inanıyorum. Çünkü sizler daha fazla emek veriyorsunuz. Bunu canı gönülden söylüyorum. Sizler sıkıntılı ve yoğun bir iş ortamında ailelerinizin ekmeğini burada kazanıyorsunuz. Zor bir iş yapıyorsunuz o yüzden Madencilikle ilgili çalışan arkadaşlarımıza diyorum ki ne yapın yapın öncelikle işçi sağlığı ve iş güvenliği ile ilgili önlemlerinizi alın sonrasında ise kömürünüz ile alakalı işlerinizi yapın. Bunları yapmadan hiç birisinin bir önemi yok. Bizler yerli kaynağımız olarak kömürü çıkartmak istiyoruz. Bu doğru ve iyi bir şey ama hiçbir işçi kardeşimiz sağlığı kadar bu önemli değil. Buradan katkı sağlayan bütün sendikal kuruluşlara, buradaki verimin artması için uğraşan işverene, işçi kardeşlerime kamu özel sektör ayrımı yapmaksızın teşekkür ediyorum." şeklinde kaydetti. 

Bakan Yıldız, konuşmasının ardından iftar duası yaptı.

İHA

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler