YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Siyah pirinç Türkiye'de
Sezon Pirinç, anavatanı Çin olan siyah pirinci, değişik damak tatları arayan Türk tüketicileri ile buluşturdu.
Siyah pirinç Türkiye'de
16 Şubat 2010 / 18:15 Güncelleme: 16 Şubat 2010 / 18:18

Pirinç ticareti yapan firma tarafından Türkiye'ye getirilen siyah pirincin aroması beyaz pirince göre farklı, mineral değeri ise daha yüksek. Bu pirincin, besin değeri yüksek, özellikle magnezyum ve demir açısından zengin bir ürün. Lif ve mineral zenginliği açısından vejetaryen ve veganların popüler besin maddeleri arasında yer alıyor. Yüksek oranda magnezyum ihtiva etmesi nedeniyle siyah pirincin insan vücuduna ve sağlığa faydaları saymakla bitmiyor. Özellikle kemik, sinir dokusu, kasların çalışması ve kalp sağlığı için sayısız faydaları olan magnezyum aynı zamanda kan şekeri ve kan basıncını da düzenliyor.

Magnezyum hücrelerin enerji üretiminde de kritik bir rol oynayarak vücudun enerji düzeyini artırıp, bağışıklık ve sinir sistemini kuvvetlendiriyor. Protein, vitamin ve içerdiği mineraller sayesinde biyolojik değeri yüksek protein oranına sahip olan siyah pirinç aynı zamanda anti oksidan olması nedeniyle bağışıklık sistemini kuvvetlendirir ve yaşlanmanın etkilerini azaltıyor. Glisemik endeksi düşük olduğu için kan şekerini dengelemesi nedeniyle diyet beslenme tarzına son derece uygun.
 

YÜZDE 100 DOĞAL VE KATKISIZ
Yasak pirinç anlamına gelen "Forbidden Rice"  olarak dünyada ün kazanan siyah pirinç, eski dönemlerde besin içeriğinin güçlü olması ve az yetiştirilmesi nedeniyle Çin'de hükümdarlar ve üst düzeyden kişilerden başkasının yemesi yasaktı. O günden bu yana yasak pirinç adıyla anılan siyah pirinç, 1997 yılından beri İtalya'da da üretilmeye başlandı ve uluslararası pazarda giderek önemli bir yer edindi. İtalya'da son derece sınırlı miktarda üretilen çok özel ürün, yaygın olarak Avrupa, ABD, Çin, Rusya ve Avustralya'da tüketiliyor. Rengini ve aromasını hiçbir katkı maddesi olmaksızın içeriğindeki doğal minerallerden alan siyah pirinç, yetiştiği bölgenin hava koşullarına ve üretim koşullarına karşı son derece hassas ve duyarlı olmasıyla biliniyor. Rengini antosianins, sianidin, 3-0-beta glukositten alan, aromasını da farklı doğal aromaların bileşiminden, özellikle asetil pirolinden alan siyah pirinç genetiğiyle oynanmamış ve tamamen doğal olmasıyla önem kazanıyor. İHA
 

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler