YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Sınıflar ev, koridorlar oyun alanı oldu
Sınıflar ev, koridorlar oyun alanı oldu
17 Ağustos 2013 11:43
Suriye'deki iç savaş yüzünden Şam'dan kaçan 18 Arap aile, Kamışlı ilçesindeki bir okulda yaşamlarını sürdürmeye çalışıyor. Aileler sınıfları hem yatacak yer hemde mutfak ve banyo olarak kullanıyor.

İç savaş nedeniyle kaçarak Kamışlı ilçesine geldikten sonra okula yerleştirilen ailelerin yaşları 0-15 arasında olan çocuklar, aileleri sınıfları ev olarak kullanırken, onlar ise koridorları oyun alanı olarak seçiyor. Çocukların, giyecek kıyafetleri olmadığı için yarı çıplak bir şekilde hayatlarını devam ettirmeye çalıştıkları görülüyor.

Savaş nedeniyle Şam'dan kaçanlardan Mahmut Al Musa, yaptığı açıklamada, Suriye'de iç savaş çıktığında Şam'ın Sit Zeynep Mahallesi'nde oturduğunu söyledi. Savaşın başlamasından kısa bir süre sonra oturdukları mahalleye ağır silahlarla bombardıman yapıldığını anlatan Al Musa, şöyle dedi:

"Önce Tıl Hamis beldesine geldik. Fakat saldırılar o bölgede de yoğunlaşınca 8 ay önce de oradan kaçıp eşim ve 9 çocuğumla Irak'ın kuzeyine gitmek istedik. Oraya gitmemize izin verilmediği için buraya geldik. İlk başlarda bazı kurumlar ve kişiler yardım etiler. Şuanda yaklaşık 1.5 aydan beri çok az yardım alıyoruz. Elektrik yok günde sadece 1-2 saat ancak elektrik geliyor. Yardımlarla yaptığımız yemeklerimizi saklayacak buzdolabı ve buna benzer birşey olmadığıiçin kalanlarda bozuluyor.

Çocuklarımız üzerlerinde yatacakları birşey olmadığı için yerde yatmak zorunda kalıyor ve bunun sonunda da sık hastalanıyorlar. Sağlık ocağına götürüyoruz doktor tarafından ücretsiz muayenesi yapılıyor, reçete yazılıyor ama ilaç yok. Çünkü genel olarak ilaç sıkıntısı çekiliyor. İlaç olsa bile bir reçete yaklaşık bin lira tutuyor bunu alacak paramız yok. Akrabalarımız orada kaldı hiçbir iletişimimiz yok ne oldu bilmiyoruz."

"Komşuların yardımıyla geçiniyoruz"

Mahmut Al Musa'nın ikinci eşi Kahire Hasan da olaylardan dolayı eşim, kendi 6 çocuğum ve eşimin ölen ilk karısından kalan 3 çocuğuyla kaçıp Kamışlı'ya geldiklerini kaydetti.

Kamışlı'da tanıdıkları ve kalacak hiçbir yerleri olmadığı için okula yerleştirildiklerini ifade eden Kahire Hasan, ilk başlarda yardım yapıldığını, Ramazan ayı boyunca her türlü ihtiyaçlarının karşılandığını ancak şimdi yardımların yok denecek kadar azaldığını söyledi.

Komşuların yardımıyla geçimlerini sağladıklarını anlatan Hasan, "Bizim gibi 18 aile var bu okulda her ailede de 6-7 kişi var. Su ihtiyacı, bulaşık ve çamaşır yıkama için okulun bir çeşmesi var, bulaşık ve çamaşır yıkama yüzünden zaman zaman kadınlar arasında kavgalara varan tartışmalar çıkıyor. Banyo yok, leğenlerde yıkanıyoruz. çocukların bezleri, sütleri ve mamaları için ayda en az bin Suriye lirası gerekiyor ama yok. Yardım edilmesini istiyoruz" diye konuştu.

Şam'da yakınları bulundukları için fotoğraflarının çekilmesini istemeyen ve adlarını açıklamayan diğer aileler de Başta BM olmak üzere UNİCEF ve diğer uluslararası kurum ve kuruluşlardan kendilerine ve aynı durumda olan mağdur ailelere yardım edilmesini istediklerini bildirdi.

Okulda kalan 17 yaşındaki Muhammed Sari ise babası ve annesinin savaştan bir süre önce ayrıldığını ve ikisinin de evlenerek kendilerine yeni yol çizdiğini belirterek, savaş çıktığında kendisinin de teyzesi ve onun eşiyle birlikte buraya geldiğini dile getirdi.

Şam, Halep, Humus ve diğer yerleşim yerlerinden gelerek okullarda kalan yaklaşık 2 bin kişinin aynı şekilde yaşadığı öğrenildi.

 

AA

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler