YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Şimdi yumurtlama zamanı
Şimdi yumurtlama zamanı
11 Haziran 2010 16:39
Caretta carettalar, Samandağ sahiline yumurta bırakmaya başladı

Akdeniz bölgesinde en yoğun yuvalama kumsallarından Hatay'ın Samandağ ilçesindeki Çevlik sahiline akın eden caretta carettalar yumurta bırakmaya başladı.
 

Yumurta bırakma dönemine giren caretta carettalar ile ilgili bilgi veren Dr. Bektaş Sönmez, Köylere Hizmet Götürme Birliği ve Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından kaplumbağaları koruma projesinin imzalandığını ve tüm giderlerin buradan karşılandığını söyledi.
 

Yıllık ortalama 200 ile 300 arasında yuva tespit edildiğini söyleyen Sönmez, "Bu sayı 20 ile 600 arasında değişiyor. Deniz kaplumbağaları, dünya tarafından koruma altına alınmış ender hayvanlardan biridir. Nesli yok olmak üzere ve her geçen yıl gittikçe azalan bir popülasyon seyretmekte ve bunların geleceği için bir risk oluşturmaktadır. Biz burada deniz kaplumbağalarının yuvalama sezonunda, yavru sezonunda sürekli araştırmalar yapmaktayız. Yeni yuvalar bulup onların koruma önlemlerini, yuvanın nasıl korunacağını, hangi koruma ile izleneceğini izlenen korumaların hangisinin yararlı olacağını belirliyoruz ve daha sonra yumurtlama döneminden 3 aylık bir kuluçka dönemi başlıyor ve 3 ay sonra yumurtadan çıkacak yavrular çıkmaya başlıyor bu sürede yumurtalar büyük bir risk altında bulunuyor." dedi.
 

Yumurtadan çıkan yavruların denize kadar ulaşması sırasında yengeçlerin, köpeklerin ve yırtıcı hayvanların baskısı altında olduklarını hatırlatan Dr. Sönmez, yumurtadan çıkan yavruların kaçının denize ulaştığını, kaçının yumurta için öldüğünü tespit edeceklerini söyledi.
 

Kaplumbağaların denize rahatça ulaşabilmeleri için sahilde yumurtadan çıkma dönemlerinde de nöbet tutacaklarını hatırlatan Dr. Sönmez, "Şu anda burada Türkiye’nin çeşitli üniversitelerinden gönüllü olarak gelen 5 öğrenci ile çalışmaları sürdürüyoruz. Yumurtaların bulunduğu bölgelerden alınan kumlar yumurtalara zarar veriyor. Biz yuvaların yerini tespit ediyor ve işaret koyuyoruz zaman zaman onların boyunu ölçüyoruz ve çevrede ışık yakılmasını önlemeye çalışıyoruz." dedi. CHA

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler