YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Şimdi barınakları daha modern
Sivas Belediyesince yaptırılan bin köpek kapasiteli barınak düzenlenen törenle hizmete açıldı.
Şimdi barınakları daha modern
19 Mart 2010 / 17:24 Güncelleme: 19 Mart 2010 / 17:25

Sivas Valisi Ali Kolat, Sivas Belediyesince 7.5 dönümlük alana yaptırılan barınağın açılışında yaptığı konuşmada, barınağın çok güzel bir hizmet olduğunu belirterek, belediye yetkililerine teşekkür etti.
 

İnsan hakları kadar hayvan haklarının da önemli olduğunu belirten Vali Kolat, hayvanların da korunma hakkı olduğu bilincinin her geçen gün geliştiğini söyledi. Sokak köpeklerinin zaman zaman tehlike oluşturabildiğini ifade eden Vali Kolat, ''Sokakta bir aciz, ölümcül hayvan görünce bizler de rahatsız oluyoruz. Özellikle Cumartesi sabahları Cumhuriyet Üniversitesine kadar yürüyoruz. Sağda solda köpekleri görüyorduk. O köpekler bizi de tehdit ediyordu. Sağ olsun başkan bizi de bir bakıma bu durumdan kurtarmış oldu'' dedi.
 

Vali Kolat, hayvanların korunması yönünde geçmişte vakıflar kurulduğunu, hizmetler verildiğini anımsatarak, günümüzde de hayvanların korunmasına yönelik çalışmalar yapıldığını söyledi. Bu hizmetin örnek bir çalışma olduğunu belirten Kolat, barınağın yapımında emeği geçenleri kutladı.
 

Belediye Başkanı Doğan Ürgüp ise Sivas'ın uzun yıllar önemli bir sorunu olan sokak köpekleri konusunu tamamen çözme noktasına geldiklerini söyledi.
 

Köpek barınağının binin üzerinde köpeği barındıracak durumda olduğunu anlatan Ürgüp, kurumların yemek artıklarını da barınakta değerlendirdiklerini belirtti.
 

Bu konuda katkısı olanlara teşekkür eden Ürgüp, ''Bu barınak, köpekleri soğuktan, sıkıntıdan kurtarmış olacak. Hem Sivas'ta yaşayan, okula gidemeyen çocukları, sabah namazı camiye giderken köpeklerin sıkıştırdığı insanları, akşamları şehrin meydanı dahil, insanları rahatsız eden bu köpeklerden bir kısmı azgın olabiliyor, kurtarmış olacağız. Burada köpeklerimize de uygun bir ortam sağlamış olacağız'' diye konuştu.
 

Tören sırasında ilköğretim öğrencilerinin 'Köpeklere işkence sona erdi', 'Teşekkürler Doğan Amca', 'Korkmadan okula gideceğiz' yazılı dövizler taşıdıkları görüldü.
 

 Bu arada bir grup hayvan sever genç de, köpek barınaklarının nasıl olması gerektiği konusunda Vali Ali Kolat ve Belediye Başkanı Doğan Ürgüp'e birer broşür verdi. Barınağı beğendiklerini belirten gençler, ancak köpeklerin hapishane gibi kafeslerde değil, doğal ortamda olması gerektiğini ifade etti.
 

Bunun üzerine Belediye Başkanı Ürgüp, barınakta düzenleme çalışmalarının devam edeceğini, köpeklere serbest gezi alanları yapılacağını ifade ederek, ''Bir şey yapılacağı zaman yanımızda olun, destek olun birlikte yapalım'' dedi.
 Köpek barınağının açılışını Vali Ali Kolat, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Muammer Bayram, Belediye Başkanı Doğan Ürgüp ve Emniyet Müdürü Ahmet Kemal Seyhan birlikte yaptı.
 

Açılışın sonunda katılımcılara barınakta döner ekmek ve ayran ikram edildi. Vatandaşların döner ikramından almak için uzun kuyruklar oluşturdukları görüldü. AA

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler