YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Şimdi bahçe süsü oldu
Balıkesir Tarım İl Müdürlüğü'nün bahçesinde sergilenen 1950 model, "sarı boyalı" traktör ilgi odağı oldu.
Şimdi bahçe süsü oldu
04 Mayıs 2010 / 20:30 Güncelleme: 04 Mayıs 2010 / 20:31

Gazyağıyla çalışan 60 yaşındaki traktör Ruknettin Ceyhun tarafından hizmet binasının önünde tarım sembolü olarak sergileniyor. Tam 60 yıldır Balıkesir Tarım İl Müdürlüğü'nün makine parkında bekleyen pas içindeki gazyağıyla çalışan mekanik traktör nostalji merakıyla tanınan Tarım İl Müdürü Ruknettin Ceyhun tarafından bakımı yaptırılıp hizmet binasının girişine konuldu.  

Balıkesir Tarım İl Müdürlüğü bahçesinde tam bir nostalji görüntüsü oluşturan Alman üretimi sarı boyalı Massey, 60 yıl öncesinin teknoloji harikasıyken bugün ise bir abide gibi duruyor. Tarım müdürlüğünün bahçesindeki traktörle ilgili bilgiler veren İl Tarım Müdürü Ceyhun, "1950 model bu traktör gazyağıyla çalışan, teknolojisi geri, karpit veya kolla çalıştırılıyor. Bu traktör Türkiye'deki mekanizasyonun bu noktaya gelişinin de bir şahidi. Karasaban ve kara öküzden sarı traktöre, şimdiyse kliması ve kabini olan kumanda ile çalışan yeni traktörlere geçiştir. Bu traktör Türk çiftçisini karasaban ve kara öküzün derdinden kurtarmıştır. Zamanında bir devrim olarak görülmüştü. Bizim kendimizin, bakımını yaptırdık. 60 yıllık bir traktör. Türkiye'ye ilk gelen traktörlerden. Bunların daha öncesi paletliydi, paletliden lastiğe geçiş oldu. Bizim makine parkımızdaydı, nostalji yaşatmak amacıyla bu şekilde değerlendirdik" dedi. 

traktor_sariiiiiiiiiiiiiiiiiiiii.jpg 
 

Ruknettin Ceyhun, sarı boyalıların üretildiği 1950 yılında Türkiye'de sadece 2 bin olan traktör adedinin bugün 1 milyon 100 bin adet olduğunu, her 3 işletmeye 1 traktörün düştüğünü söyledi. Ceyhun, "Günümüzde traktör sahibi olmak çiftçilerimizin bir statü meselesi haline geldi. Her çiftçinin evinin önünde bir traktör. Ancak hedef şu olmalı, traktörlerden yılda ekonomik çalışma saati kadar bir kazanım sağlamalı. 7 ila 10 dönüm olan değil, 300 ila 500 dönümü olan kişiler traktör almalı diğerleri de Türkiye'de ortak makine parkı kullanımıyla ihtiyaçları kadar makine kiralayabilirler" dedi. İHA

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler