YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
'Silahsız savaşçılar'ın zamanla yarışı
'Silahsız savaşçılar'ın zamanla yarışı
09 Mart 2013 12:54
Son 3 dünya şampiyonasında engelli parkur bayrak yarışında birinci olan TSK Askeri Pentatlon Milli Takımı'nın antrenmanını görüntülendi.

 

Askeri pentatlonda son 3 dünya şampiyonasında bayrak yarışında birinciliği elden bırakmayan, son şampiyonada ferdi olarak da 143 sporcu içinden ilk kez dünya ikincisi çıkaran Türk Silahlı Kuvvetleri Askeri Pentatlon Milli Takımı, Güney Kore'de düzenlenecek şampiyonada yine zirveyi hedefliyor.
 
''İrlanda Masası'', ''İtalyan Çukuru'', ''Tilki Oyuğu'' gibi zorlu engelleri kısa sürede aşan Mehmetçik, antrenmanlarına aralıksız devam ediyor.
 
Her biri farklı birliklerde görev yapan askerlerin yer aldığı Askeri Pentatlon Milli Takımı, Topçu Binbaşı Recep Özder, Topçu Üsteğmen Suat Utkan Çalık, Piyade Başçavuş Kasım Yıldız, Topçu Uzman Çavuş Soner Üren ve Uzman Çavuş Cavit Güngör'den oluşuyor.
 
Takımın antrenörlüğünü yapan Kara Harp Okulu Beden Eğitimi ve Spor Kısım Amiri Yarbay Ahmet Şapcı, pentatlon yarışlarının, İkinci Dünya Savaşı'nın ardından dünya orduları arasındaki dostluğu spor yoluyla artırmak amacıyla başlatıldığını söyledi. Bu kapsamda bir askerin muharebe sahasında karşılaşabileceği her türlü fiziksel engel gözönünde bulundurularak askeri pentatlon branşının oluşturulduğunu anlatan Şapcı, ilk dünya şampiyonasının 1950 yılında yapıldığını, Türkiye'nin bu yarışmalara 1952 yılından bu yana katıldığını belirtti.
 
Askeri Pentatlon Milli Takımı seçimleri için her yıl Kara Kuvvetleri Askeri Pentatlon şampiyonası düzenlendiğini belirten Yarbay Şapcı, şampiyonaya Türkiye'nin her yerindeki Tugay, Alay ve Ordu'ların en iyi sporcularının katıldığını söyledi. 150'den fazla sporcunun katılımıyla bu organizasyonun yapıldığını ve buradaki başarıya göre milli takımın aday kadrosunun oluşturulduğunu anlatan Şapcı, daha sonra TSK Askeri Pentatlon Şampiyonası'nda milli takımın belirlendiğini kaydetti.
 
Üç şampiyonada birincilik
 
Milli takımın, çevikliğin ön planda olduğu, tamamen esnekliğin, dengenin ve koordinasyonun bir arada yürüdüğü engelli parkur bayrak yarışında dünyada söz sahibi olduğunu belirten Şapçı, üst üste 3 şampiyonada birinci olduklarını söyledi.
 
Pentatlonun, atış, engelli koşu parkuru, kros, engelli yüzme ve bomba atma dallarından oluştuğunu anlatan Şapçı, atışın sakinlik, engelli parkurun agresiflik, krosun dayanıklılık ve sabır, yüzmenin teknik ve güç, bomba atmanın ise kontrol gerektirdiğini, Milli Takım'ın her branşın gerektirdiği zorluklara göre hazırlıklarını yaptığını kaydetti
 
 
AA
YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler