YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Siirt Valiliği'nden kaçırılan kız çocuğu açıklaması
Siirt Valiliği'nden kaçırılan kız çocuğu açıklaması
04 Ağustos 2013 18:28
Siirt'te, 14 yaşındaki bir kız çocuğunun terör örgütü üyeleri tarafından kaçırılmasıyla ilgili valilik yazılı açıklamada bulundu.

Siirt Valiliği, 14 yaşındaki kız çocuğunun terör örgütü tarafından kaçırılmasıyla ilgili yazılı açıklamada bulundu. Yapılan açıklamada, gençleri terör örgütüne çekmeye çalışan kişilere yapılan takip sonucunda, 14 yaşında olduğu tespit edilen bir kızın sığınma evinden kaçtığı ve buna aracılık eden H.A. (19) ile A.G. (30) adlı zanlıların kızla birlikte örgütün dağ kadrosuna katıldığı sırada gözaltına alındığı belirtildi.

Açıklamada, "Siirt Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri 12 Temmuz 2013 tarihinde yapılan bir ihbar üzerine başlattığı çalışmada, ilimizdeki gençleri terör örgütüne kazandırmaya çalışan kişiler takip altına alınmıştır. Devam eden çalışmalar sonucunda kadın sığınma evinde kalan ve oradan kaçtığı anlaşılan 14 yaşındaki bir kız çocuğunun kırsala götürüleceği bilgisi üzerine, 03 Ağustos 2013 günü, Siirt-Şirvan karayolu üzerinde yapılan operasyonda bir araç içerisinde; H.A. (19), A.G. (30) ve çocuk yaştaki bir kız olmak üzere toplam 3 kişi yakalanarak gözaltına alınmıştır. Yakalananlar hakkında Siirt Cumhuriyet Başsavcılığı'nca 'terör örgütüne yardım ve yataklık etme' suçlarından dava açılmıştır. Ayrıca, yapılan operasyonel çalışmalar neticesinde, kırsal alana çıkarılması planlanan 2 kişinin de terör örgütüne katılımı engellenmiştir. Yine adı geçenlere yardım ettiği tespit edilen 1 kişi hakkında da arama çalışmaları başlatılmıştır. Önleyici polislik çalışmaları kapsamında bahse konu kız çocuğunun topluma yeniden kazandırılması için Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü ile koordineli çalışmalar başlatılmıştır. Gençlerimiz ve çocuklarımızın terör örgütüne katılımının engellenmesi için güvenlik güçlerimizin çalışmaları aralıksız devam etmektedir" denildi.Öte yandan, adli makamlara sevk edilen zanlılardan A.G. tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılırken, H.A.’nın ise mahkemesinin devam ettiği öğrenildi.

İHA

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler