YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Sigara içmemek için başını kafesliyor!
Sigara içmemek için başını kafesliyor!
01 Temmuz 2013 20:09
Kütahya'da, 26 yıldır içtiği sigarayı bırakamayan 3 çocuk babası İbrahim Yücel, bakırdan tel kafes (kask) yaptırarak başını kilitledi.

26 yıldır sigara kullanan Yücel, bir çok kere sigarayı bırakmasına rağmen dayanamayarak tekrar başladı. En sonunda nefsine hakim olamayacağını anlayan Yücel, motosiklet sürücülerinin kullandığı kasktan esinlenerek bakırdan tel kafes yaptı. Kafesi başına geçiren Yücel, kilitlerini eşine taktırdıktan sonra Kur'an-ı Kerim üzerine el basıp yemin ederek günlük yaşamına başladı.  

Kendisinin ve çocuklarının doğum günlerinde sigarayı bırakmayı dilediğini belirten Yücel, "Her seferinde bir kaç gün içinde pes ettim. Ne yazık ki irademe sahip olamadım. Bunca zamandır sigara içtiğime pişmanım ama bir türlü de bırakamadım." dedi.
        
Babasının sigaradan kaynaklanan akciğer kanseri sonucu vefat ettiğini açıklayan Yücel şöyle devam etti: "Ona rağmen sigarayı yine de bırakamadım. Nasıl irademe sahip olabilirim derken, nefsime ket vuracak bir yöntem, bir çaba içerisinde girdim. En sonunda böyle bir kafes yaparak sigara içmeme engel olabileceğimi düşündüm. İnşallah hayırlısıyla bu sigarayı içmek istemiyorum. Allah'ın izniyle de bunu da başaracağıma inanıyorum."

"Nefsim beni esir almıştı"
        
Akciğer kanserinden vefat etmesi durumunda çocuklarının küçük yaşta çok kötü durumda olacaklarını düşündüğünü aktaran Yücel, şunları kaydetti: "Bunu da bildiğim için sigarayı kesin kararla yine bıraktım ama her seferinde olduğu gibi irademe sahip olamadım ne yazık ki. Nefsim beni esir almıştı. 10 gün dayanabildim, 10 gün sonra yine sigara içmeye başladım. Artık bunun böyle devam etmeyeceğini, kendime güvenimin kalmadığını anladım. Ne şekilde olursa olsun sigarayı bırakmam gerektiğini düşünerek böyle bir kafes yapmaya ve kullanmaya karar verdim."
        
"Bunu yapmak kolay olmadı"

Motosiklet kaskını örnek alarak yaklaşık 40 metre uzunluğundaki bakır kablolardan kafes yaptığını belirten Yücel, "Bir aydan fazla uğraşarak kafes yaptım. Kafeste iki kilit koydum. Evden çıkarken kafesi takıp kilitleyip çıkacağım. Bir anahtarı eşime diğerin de kızıma vereceğim. Daha sonrada evden çıkacağım." diye konuştu.

 "Bugün benim en mutlu günüm"
        
 Eşinin yardımıyla kafesini kullanmaya başlayan Yücel, "İnanın bugün benim en mutlu günüm. Bu sigarayı artık içemeyeceğim. Bana engel olan bu kafesi takmaktan çok büyük mutluluk duyuyorum. Allah'ın birliği adına bundan sonra sigara içmeyeceğime, sigarayı kesinlikle terk etmeye söz veriyorum. İnşallah da Allah'ın da yardımıyla bu sigarayı içmeyeceğim." dedi.

Kur'an-ı Kerim'in üzerine el basarak yemin eden Yücel, konuşmasını şu cümlelerle tamamladı:

"Yemin olsun ki bu kitabımızın üzerine el basarak inşallah Allah'ın da yardımıyla bu sigarayı içmeyeceğim. Bu sigarayı içersem Allah beni bildiği gibi yapsın. Allah'ında yardımıyla bu sigarayı içmek istemiyorum. Allahım sen bana yardım et. Şuandan itibaren dünyanın en mutlu insanı benim diyebilirim. Çünkü bu andan itibaren kesinlik sigara içmiyorum ve istesem de içemiyorum. Bu güne kadar yaptığım hataları inşallah bugün sonlandırıyorum. Yeme içme bir yana sigarayı bırakmak bir yana. İnanın çok mutluyum.
        
 "Utanç verici geldi"
        
İbrahim Yücel ile 16 yıldır evli olduğunu, her özel günde eşinin sigarayı bırakmak istediğini ancak bunu başaramadığını belirten Kevser Yücel (36) ise şunları söyledi:
"Çok defalar sigarayı bırakmaya çalıştı. Her yılbaşı, evlilik yıldönümü, çocukların doğum günü onun için sigarayı bırakma günüdür. En fazla iki gün içmez daha sonra tekrar geri başlar. En son babasının akciğer kanserinden vefat etmesi onun için bir dönüm noktası oldu. Babasının kırkında 'sigara içmeyeceğim' dedi ama maalesef 10 gün sabretti ve 10 günün sonunda tekar başladı. Daha sonrada böyle bir kafes yapmaya karar verdi. İnşallah bizim için hayırlısı olur. İlk başta 'olmaz, mümkün değil' dedim. Biraz utanç verici geldi. İnsanlar 'iradesine sahip çıkamadı' derler diye düşündüm. Ama daha sonra baktım ki sigarayı gerçekten bırakmak istiyor. İnşallah olur. Bende bu fikre alıştım, mantıklı geldi sonunda."

"Utandırıyor ama alışırız"

İbrahim Yücel'in kızı Ayşenur Yücel (14) de kafesten dolayı utanmalarına rağmen babasının alışacağını belirterek, "Kendimi bildim bileli sigara içiyor. Sigarayı bırakması gerektiğini çok söyledik ama o her şeye rağmen içti. Birkaç ay önce dedem akciğer kanserinden öldü. Biz de babama 'senin de sonun böyle olur' dedik.  En sonunda sigarayı bırakabilmek için böyle bir kafes yaptı. Başta utandırıyordu, şimdi de utandırıyor ama alışırız." dedi.CİHAN

20:48
 // NEGEREK VAR
Onu yapacağına, canın sigara çektiği zaman, cebinde acı badem yada acı kayısı çekirdeği taşı. Kriz anında bir tane ağzına at çiğne, tükür. Krizi üç saat ertelemiş olursun. 7 gün sonra artık iradenle sigaraya tekmeyi vurabilirsin. Ayrıca sana sigarayı hatırlatan yiyeceklerden altı ay uzak dur. Bu meret kolay kolay kanda temizlenmediği için canın tekrar çekebilir. Beyni kandırmak için ise bir şey yapmana gerek yok. Çünkü bu sefer acı badem tadından beynin sigarayı, acı badem olarak algıladığından, o hazneyi temizlemekle meşgul olacaktır. Hadi geçmiş olsun....
01 Temmuz 2013 20:48
YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler