YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Şiddete uğrayan eş affetse de kanun affetmiyor
Şiddete uğrayan eş affetse de kanun affetmiyor
13 Aralık 2013 14:05
Eskişehir 4. Sulh Ceza Mahkemesi Hakimi Kemal Karanfil, aile içi şiddet olaylarında sanığın, eşi tarafından affedilmesine rağmen cezalandırılmasının Anayasa'nın eşitlik ilkesine aykırı olduğu gerekçesiyle iptal için Anayasa Mahkemesi'ne başvurdu.

Hakim Karanfil, Türk Ceza Kanunu'nda yer alan "Kasten yaralama suçunun üstsoya, altsoya, eşe veya kardeşe karşı işlenmesi halinde şikayet aranmaksızın, verilecek ceza yarı oranında artırılır" bendinin eşin affetme yetkisini elinden aldığını savundu.

Mahkemede söz konusu kanun maddesinden yapılan yargılamaların çoğunda duruşmaya gelen tarafların barıştıklarını ve müştekinin davadan çekildiğine değinen Karanfil, her şeye rağmen davanın düşmediğini ve davacının 3 bin lira cezaya çarptırıldığını, eşin şikayetten vazgeçmesi ve affına rağmen cezalandırılmasının hakkaniyet, adalet ve Anayasa'nın eşitlik ilkesine aykırı olduğunu belirtti.

Bunun için örnek davalardan hazırladığı bir dosya ile Anayasa Mahkemesine başvuran Karanfil, şu görüşlere yer verdi:

"Yasanın amir hükmü gereği şikayetten vazgeçme ile dava düşmediğinden hapis cezasına göre daha hafif nitelikte olan para cezasına hükmedilmekte. Hüküm esnasında özellikle mağdur olan eş, olayın bu boyuta kadar geleceğini bilmediğini hele ekonomik özgürlüğü bulunmayan bir eş, mağdur sıfatı ile dosyada bulunmakta ise sanık olan eşine verilen asgari 3 bin lira para cezasının netice olarak kendisini de cezalandırdığını belirterek eşine ceza verilmemesini, özellikle istediği ve duruşmada edinilen izlenimlerden mağdur eşin bir baskı altında kalmaksızın bu talepleri samimi bir şekilde bize ilettiği görülmektedir. Oysa karı-koca olmayanlar arasında işlenen basit müessir fiil suçlarında mağdurun şikayetten vazgeçmesi halinde kamu davası düşebilmektedir.

Kadın derneklerinin baskısı ve medyaya yansıyan eşe yönelik şiddet haberleri nedeniyle kanun koyucu tarafından TCK 86/3-a düzenlemesi getirilmiş ise de Türkiye'nin çalışan nüfusunun önemli bir bölümünün asgari ücret aldığı gerçeği karşısında asgari 3 bin lira para cezası ile cezalandırılan sanık eşi, diğer eşin şikayetten vazgeçmesi ve affına rağmen cezalandırılması hakkaniyet, adalet ve Anayasa'nın eşitlik ilkesine aykırıdır."

Ayrıca Karanfil, dosyada "Toplumumuzda nikahsız birlikteliklerin varlığı bilinmektedir. Bu şekilde karı-koca gibi yaşayan çiftlere karşı kasten müessir fiil suçu işlendiği takdirde mağduriyet aynı olmasına rağmen, mağdur taraf şikayetten vazgeçtiği takdirde dava, TCK 73/4 maddesi gereği düşmektedir. Bu durum nikahsız yaşayan ve kasten müessir fiil eyleminde bulunan faillerin lehine, nikahlı yaşayan ve benzeri eylemi gerçekleştiren kişiler aleyhine sonuç doğurmaktadır" ifadelerine yer verdi.

Karanfil, "İlgili kanun maddesi şiddete uğrayan eşten affetme yetkisini elinden alıyor. Karşı tarafa verilecek en anlamı ceza affetmektir" diyerek 8 Ekim'de, maddenin iptali için Anayasa Mahkemesine başvurdu.

 

AA

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler