YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Sıcaklık artışından sonra yağmur geliyor
Sıcaklık artışından sonra yağmur geliyor
07 Mart 2016 11:20
Yurt genelinde hava sıcaklıklarında birkaç derecelik artış bekleniyor. İstanbul'da yarın termometreler 21 dereceyi gösterecek. Tahminlere göre, Perşembe gününden itibaren ise batı bölgelerden başlayarak yağmur görülecek.

Yapılan son değerlendirmelere göre, ülke genelinde yağış beklenmiyor. Genellikle az bulutlu ve açık, zamanla iç ve doğu kesimlerin yer yer parçalı bulutlu geçeceği tahmin ediliyor. Bu sabah ve gece saatlerinde Marmara ile Doğu kesimlerde yer yer pus ve sis hadisesi bekleniyor.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden alınan tahminlere göre, hava sıcaklığının ülke genelinde 2 ila 4 derece artacağı tahmin ediliyor. Rüzgarın genellikle güneyli, Doğu Akdeniz ile zamanla Batı Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu'da kuzeyli yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette, Ege kıyılarında yer yer kuvvetli olarak (30-60 km/sa) esmesi bekleniyor.

Bazı illerde beklenen hava durumuyla günün en yüksek sıcaklıkları ise şöyle:

Ankara: Az bulutlu ve açık, bu sabah saatlerinde yer yer hafif puslu ve sisli 17

İstanbul: Az bulutlu ve açık, zamanla parçalı bulutlu 18

İzmir: Parçalı ve az bulutlu 20

Adana: Az bulutlu ve açık 23

Antalya: Az bulutlu ve açık 19

Samsun: Az bulutlu ve açık 17

Trabzon: Az bulutlu ve açık 16

Erzurum: Az bulutlu ve açık, zamanla parçalı bulutlu 7

Diyarbakır: Az bulutlu ve açık 18

Çarşambadan itibaren yağış var

Sıcaklıklar yarın artacak ancak Çarşamba günü Trakya'da etkili olan yağmur, Perşembe ve Cuma günü tüm yurtta etkisini gösterecek. Hava sıcaklığında ise ciddi bir düşüş beklenmiyor.

Önümüzdeki beş günün hava raporu şöyle:

1-20160307112124.jpg

Doğu'da sıcaklıklar mevsim normallerinin üstüne çıktı

Doğu Anadolu Bölgesi'nde hafta sonu etkili olan kar yağışının ardından hava sıcaklığı mevsim normallerinin üzerine çıktı.

Meteoroloji 12. Bölge Müdürlüğünden alınan bilgiye göre, gece en düşük hava sıcaklığı Iğdır'da 3, Tunceli'de sıfır, diğer illerde sıfırın altında olmak üzere Erzincan'da 1, Ağrı'da 3, Ardahan'da 4, Kars'ta 5, Erzurum'da 7 derece ölçüldü.

Bölge genelinde bugün havanın az bulutlu ve açık, sabah ve gece saatlerinde yer yer puslu ve sisli geçeceği tahmin ediliyor. Bölgede hava sıcaklığının düne göre 2 ila 4 derece artması bekleniyor.
Hava sıcaklıklarının, mevsim normallerinin üzerine çıkması beklenen bölgede, gün içinde gerçekleşecek en yüksek hava sıcaklıklarının Iğdır'da 16, Tunceli'de 14, Erzincan'da 12, Kars ve Ardahan'da 9, Erzurum'da 8, Ağrı'da 3 derece olması tahmin ediliyor.

Kar kalınlıklarının kent merkezlerinde Ağrı'da 11, Erzurum'da 6 santimetre olarak ölçüldüğü bölgede, kar yağışı dolayısıyla Erzurum'daki 16 mahallenin yolu kapalı bulunuyor. Erzurum Büyükşehir Belediyesi ekipleri, kapalı yolların açılması için çalışmalarını aralıksız sürdürüyor.

Son yağış sonrası kayak merkezlerindeki kar kalıkları ise Erzurum Palandöken'de 135, Erzurum Konaklı'da 115, Erzincan Ergan'da 76, Sarıkamış Cıbıltepe'de 43 santimetre ölçüldü.

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler