YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Sıcaklar bitiyor Kar ne zaman yağacak? Türkiye'ye kar ne zaman geliyor?
Sıcaklar bitiyor Kar ne zaman yağacak? Türkiye'ye kar ne zaman geliyor?
17 Kasım 2015 14:09
Ülke genelinde devam eden pastırma sıcaklarının yerini soğuk ve yağışlı havaya bırakması bekleniyor. Peki Türkiye genelinde soğuk hava ve kar yağışı ne zaman başlayacak? Kar ne zaman yağacak sorusunun cevabı haberimizde..

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Orhan Şen, yaptığı açıklamada, önümüzdeki haftadan itibaren soğuk ve yağışlı havanın Trakya'dan giriş yapacağını belirtti.

Beklenen soğuk havanın Edirne ve Kırklareli'nin yüksek kesimlerine kar yağışı bırakabileceğini ifade eden Şen, ''Pastırma sıcaklarının son günlerini yaşıyoruz. Hava, bir hafta sonra mevsim normallerine dönecek. Hava sıcaklıkları 5-6 derece düşecek. 23-24 Kasım'daki soğuma da Trakya ve batıda kayak merkezlerine kar yapar. Şehir merkezlerinde kar yağışı beklemiyoruz'' diye konuştu.

Gelecek ayın sonlarına doğru batı bölgelerinde sıcaklıkların mevsim normallerine ulaşarak, kış şartlarının kendisini göstermeye başlayacağını, doğuda ise kar yağışının devam edeceğini vurgulayan Şen, iç kesimlerde sisin, batıda ise bir hafta daha pastırma yazının etkisini sürdüreceğini aktardı.

İSTANBUL'DA KAR YAĞIŞI

Şen, İstanbul'da şehir yüksekliğinin az olması nedeniyle çok yoğun kar yağışı beklemenin doğru olmadığını belirtti.

İstanbul'un ''ısı adası etkisi''nde kaldığını anlatan Şen, ''İstanbul'da çok yoğun kar yağışı beklemek doğru değil. Binaların güneşten aldıkları enerjiyi tekrar ısıtması, şehirdeki sıcaklığın 2-3 derece daha fazla olmasına sebep oluyor. Bu nedenle kırsal alanlarda beklenen kar yağışı, İstanbul'da olmaz'' dedi.

Etiketler: , , ,
 // Rana Çağlayan
Kocaeli ye neden kar yağmur yada ne zaman kar yagcak...
23 Aralık 2015 10:08
 // nil
Kar gelsin artik yaaa sikici hayat gelsede hem okullar tatil olur hem de kar oyneriz yagsa keske...
20 Aralık 2015 18:15
 // Galatasaraylı
Kar hemen yağsa da okullar tatil olsa...
12 Aralık 2015 22:08
YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler