YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Seyyar fırınlar büyük ilgi görüyor
Seyyar fırınlar büyük ilgi görüyor
11 Ocak 2013 13:03
Sakaryalı girişimcinin tuğla ve harçtan yaptığı, tekerleklerle hareket edebilen seyyar fırınlar yoğun talep görüyor.

 

Sakaryalı girişimcinin tuğla ve harçtan yaptığı, tekerleklerle hareket edebilen seyyar fırınlar, yoğun talep görüyor. 
 
Hendek ilçesinde yaşayan Halil Yaniç'in KOSGEB'ten aldığı krediyle yapımına başladığı seyyar fırınlar, taşınabilirliği sayesinde dikkati çekiyor. Tuğla ve özel bir harçla imal edilen fırınlar, 650-850 lira arasında satılıyor.
 
Yaniç, yaptığı açıklamada, atölyesinde ürettiği taş fırınları pazarlarda satmaya başladığını belirterek, yoğun talep üzerine seri üretime geçtiğini söyledi.
Tekerleklerle hareket ettirilebilen seyyar fırınlar için patent aldığına dikkati çeken Yaniç, ''Daha önce fırınları topraktan yapıyorduk, imkanların gelişmesiyle tuğla ve harçla yapmaya başladık. İstekler doğrultusunda seyyar hale getirdik. Fırınları lokantalara, bahçelere 2 sistem halinde satıyoruz'' diye konuştu.
 
Yaniç, ekmek fırınlarının lahmacun ve pide pişirmek için de kullanılabileceğini, yufka pişirmek için ayrıca aparat geliştirdiklerini kaydetti.
 
Fırınların ön ve arkasında havalandırma delikleri bulunduğunu belirten Yaniç, ''Ateş dengeli yansın diye arkada da bir bacası var. O bacanın da kontrol edilmesi gerekir, ısıyı kontrol edebilmek için. Sürgüsü var, istenilen şekle göre ayarlanılabiliyor. Yemekler ve güveç de bu seyyar fırınlarda pişirilebiliyor'' ifadelerini kullandı.
 
''Fiyatları 650 ve 850 lira arasında değişiyor''
 
Bir ustanın günde bir fırın yapabildiğini vurgulayan Yaniç, fiyatların fırınların boyutlarına göre değiştiğini söyledi. 
 
Nakliye sorunu nedeniyle dağıtımda çeşitli sıkıntılar yaşadıklarına işaret eden Yaniç, ''1,5 yıl önce seyyar fırınlarımızın patentini aldık, şu anda çok talep var. Fırınların boyutlarına göre fiyatları 650 ve 850 lira arasında değişiyor'' diye konuştu.
 
''İtalya'dan, İsviçre'den ve Fransa'dan da yoğun talep var'' diyen Yaniç, nakliye sıkıntıları nedeniyle ihracat yapamadıklarını, yurt içi dağıtım ağı kurarak, ihracata yöneleceklerini dile getirdi.
 
KOSGEB'ten kredi almak için girişimcilik kursuna katıldığını belirten Yaniç, geliştireceği projeyle hibe krediden yararlanarak işleri büyüteceğini sözlerine ekledi.
 
 
AA
 // sümeyye
Keşke dedigi gibi islerini buyutecek kadar zamani olsaydi simdi hazir isin parasini yiyorlar bu firinlarin mucidi bu adam ama simdi meydan bos kaldi yesinler yiyebildilkleri kadar...
06 Eylül 2015 23:37
YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler