YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Şeyh Nazım Kıbrısi'nin hayatı yasaklarla geçti...
Kıbrıs'ın 'yüzü gülen adamı' Nakşibendi Şeyhi Nazım Kıbrısi (92) hayatını kaybetti. 20 gündür yoğun bakımda tutulan Kıbrısi'nin ölüm nedeni 'kronik karaciğer yetmezliği' olarak açıklandı
Şeyh Nazım Kıbrısi'nin hayatı yasaklarla geçti...
08 Mayıs 2014 / 08:24 Güncelleme: 08 Mayıs 2014 / 08:27

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde (KKTC) 17 Nisan'da karaciğer, kalp ve böbrek yetmezliği nedeniyle Yakın Doğu Üniversitesi (YDÜ) Hastanesi'ne kaldırılan Şeyh Muhammed Nazım Adil Kıbrısi (92) dün yaşamını yitirdi.

KKTC'de yaşayan ve Lefke'de dergâhı olan mutasavvıf, Nakşibendi şeyhi Kıbrısi'nin başta ABD ve Avrupa ülkeleri olmak üzere birçok ülkede müridi bulunuyordu. Evli ve dört çocuk çocuğu Kıbrısi, 2011'de kendinden sonrası için oğlu Mehmet Adil'i işaret etmişti. 

Yoğun bakımdaydı

Kronik karaciğer yetmezliğinin de etkisiyle üç gündür sağlık durumu ağır seyreden Kıbrısi, tedavi gördüğü YDÜ Hastanesi'nde dün 13.30'da yaşamını yitirdi.

YDÜ Hastanesi Başhekimi Sevim Erkmen, Kıbrısi'nin çoklu organ yetmezliği nedeniyle öldüğünü açıkladı. Açıklama sonrası YDÜ'ye gelen Kıbrısi'nin müridleri, gözyaşlarına hakim olamadı. Kıbrısi için hastane önünde Kuran-ı Kerim okundu. 17 Nisan'da hastanenin yoğun bakımına alınan Kıbrısi'nin son 3 günde durumunun giderek ağırlaştığı açıklandı. 

Adını Kıbrıs'tan aldı 

Şeyh Nazım Kıbrısi 'Mevlânâ Nâzım El-Hâkkânî olarak da biliniyor. 1922'de Kıbrıs'ta Larnaka'da dünyaya geldi. Kıbrısi adını da doğduğu Kıbrıs'tan aldı. Soyu anne tarafından Mevlevî tarîkatı kurucusu Mevlânâ Celâleddîn Rûmî'ye, baba tarafından Kâdirî tarîkatı kurucusu Abdülkâdir Geylânî'ye dayanıyor.

İstanbul'da Kimya Fakültesini okumak için üniversiteye kaydolan Kıbrısi siyasi meseleler yüzünden yeniden Kıbrıs'a döndü. Kıbrısi, Türkçe, Arapça, İngilizce ve Kıbrıs Rumcası olmak üzere dört dil biliyordu. 

Hayatı yasaklarla geçti

Kıbrısi, Türkiye'de Arapça ezanın yasaklanmasıyla Kıbrıs'a döndü. Geldiği ilk gün şerefeye çıkıp yasağa tepki olarak Arapça ezan okudu. Bu nedenle yargılanıp hapse atıldı.

HAYATINDAN KARELER İÇİN TIKLAYIN

Hapisten çıkınca yeniden şerefeye çıkarak Arapça ezan okumaya devam etti. Bu nedenle hakkında 114 ayrı dava açılarak 100 yıl hapsi istendi. Ancak Adnan Menderes döneminde, Arapça ezana dönülmesiyle hakkında açılan tüm davalar düştü. 

"Hizmetlerini unutmayacağız"

Kıbrısi'nin vefatı sonrası KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu da bir mesaj yayımladı. Mesajda, "Kıbrıs Türk halkının içinden çıkmış bir değer olan Şeyh Nazım Kıbrısi'nin, İslam dünyası ve insanlığa hizmetlerini unutmayacağız" denildi. 

Erdoğan yalnız bırakmadı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın da geçen ay rahatsızlanan Kıbrisi ile telefonla görüştüğü biliniyor. Erdoğan, ayrıca kendi özel doktorlarını Şeyh Nazım Kıbrisi'ye yollamıştı. 

Gözyaşlarıyla uğurlandı

Şeyh Nazım Kıbrısi'nin cenazesi Lefkoşa'daki Selimiye Camisi'ne götürüldü. Burada ikindi vakti kılınan cenaze namazının ardından, Lefke'deki dergahında toprağa verildi. Yüzlerce müridi, Kıbrısi'yi son yolculuğuna tekbirler ve dualarla uğurladı.

 

SABAH

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler