YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ses kayıtlarını dinlemek caiz mi?
Emekli İstanbul İl Müftü Yardımcısı Yusuf Kavaklı, Radyo A'da yayınlanan Online Medya programında birbirinden önemli açıklamalarda bulundu.
Ses kayıtlarını dinlemek caiz mi?
18 Mart 2014 / 19:00 Güncelleme: 18 Mart 2014 / 18:07

Emekli İstanbul İl Müftü Yardımcısı Yusuf Kavaklı, 87.5 Radyo A'da yayınlanan Ogün Öcek ve Sibel Başol'un hazırlayıp sunduğu Online Medya programına konuk oldu. 

Son günlerde gündemi meşgul eden ses kayıtlarının dinlenmesinin doğru olmadığını belirten Kavaklı, teknolojiye harcanan fazla paranın da israf olduğunu belirtti.

İşte Yusuf Kavaklı'nın birbirinden önemli açıklamaları:

"Sosyal Medya'daki dini paylaşımlara dikkat edilmeli"

Dini paylaşımlara çok dikkat edilmesi gerekiyor. Sosyal medyada yaptığımız paylaşımların gerçek olup olmadığını araştırmak gerekiyor. Bazen hadis-i şerif diye yanlış bilgiler paylaşılabiliyor. Bu durumda da paylaşan kişiye bir hükümlülük doğuyor. Bu türlü yanlışlıkların önüne geçmek için en azından Diyanet İşleri Başkanlığı'nın internet sitesinden gerekli kontrolleri yapabiliriz.  

"Dini paylaşım yapmak gerekiyor"

Sosyal medyada bu türlü dini paylaşımları (doğruluğunu teyit yapmak şartıyla) yapmak gerekiyor. Bu paylaşımlar vesilesiyle birkaç kişinin doğru yolu bulmasına vesile olabiliriz. Peygamber Efendimiz (SAV), "kim bir hayra önderlik yaparsa o hayrı işlemiş gibidir" buyuruyor. Dolayısıyla güzellikleri paylaştığımızda, bizim paylaşımlarımızdan istifade eden kişi sayısınca biz sevap kazanırız. Ama bu bilginin köklü bilgi olması lazım. Sahih kaynaklardan alınmış olması lazım. 

Ses kayıtlarını dinlemek caiz mi?

Peygamberimiz (SAV) "tecessüsten uzak durunuz,  Allah (CC) tecessüsten uzak durmanızı emrediyor" buyuruyor. Allah (CC) "Size bir fasık haber getirirse onu araştırmadan, incelemeden hüküm vermeyin" diyor. Şimdi bu ses kaydıdır. Vatandaş dinlediğinde peşin hükümle o kişiyi mahkum etmiş oluyor ki bu doğru bir şey değil.

Bizde atasözü olarak yerleşmiştir, "Isıracak köpek dişini göstermez" derler. Şimdi 3 hafta evvelinden 10 gün evvelinden şöyle bir kaset çıkacak, ses kaydı düşecek falan diyorlar... Bunların hiçbirinin aslı astarı yoktur. Bu milletin dışarıdan düşmanları olduğu gibi içeriden de bir dünya düşmanı vardır. Bu düşmanlara fırsat vermemek lazım. En güzeli dinlememek. Niye moralimi bozayım? 17 Aralık'tan beri ben hiçbir ses kaydını dinlemedim. İnanmıyorum, inanmadığım için de niye moralimi bozayım bu kişiler için. Yani devletin içine çöreklenmiş bir kısım ahlaksız insanların yaptığı işler. Devlet adamları kolay mı yetişiyor, ilim adamı kolay mı yetişiyor? 

Bu kayıtları almak kul hakkına giriyor. Bu kayıtları dinleyenler de maalesef buna ortak olmuş oluyor. O banttan dinlediğiniz şeyden bir kişi hakkında hüküm vereceksiniz. O kişi hakkında hükmü neye göre veriyorsunuz? Gözünüzle gördünüz mü, elinizle tuttunuz mu, yanında mıydınız, şahidiniz var mı? Öyleyse bu bir vebaldir, bu bir günahtır ve bu beynelminel bir şebekenin işidir. Ben şu Çanakkale'deyim. 251 bin kişi şehit düşmüş burada. Bunlar biz şimdi bu kavgayı yapalım diye şehit düşmedi. Onun için bizim birliğe, beraberliğe ihtiyacımız var. Bizim bu vatandan başka vatanımız yok, bizim bu bayraktan başka bayrağımız yok. Birliğimizi, beraberliğimizi parçalamak için bahanedir bunlar. 

Teknolojiye çok para harcamak israfa girer mi?

Cep telefonlarına binlerce lira para harcama konusunda Kavaklı şunları söyledi:

Bu paralar nereye gidiyor? Biz bu cep telefonlarının neresindeyiz? Dinleyicilerimizin bunu düşünmesi lazım.  Bizim bir imalatımız var mı? Öyleyse bu para nereye gidiyor? Benim vatanıma mı harcanıyor bu paralar? Bu para nereye gidiyor, kimler bu paradan istifade ediyor? Bunu sorgulamak lazım.

 

Kanalahaber.com

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler