YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Sertifikalı gelin-damatlar geliyor
Evlenecek çiftlere evlilik başvurusuna bulundukları zaman Evlilik Öncesi Eğitim Programları'na katılıp katılmayacağı sorulacak. Kabul ederlerse bir günlük eğitim alacaklar. Uygulama 2 ay içierinde başlayacak.
Sertifikalı gelin-damatlar geliyor
03 Şubat 2012 / 13:43 Güncelleme: 03 Şubat 2012 / 13:50

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, gençleri evlilik konusunda bilinçlendirecek. Evlilik Öncesi Eğitim Programları, bu kapsamda pilot bölgelerde başlatılıyor.

Evlenecek çiftlere, resmi evlilik başvurusunda doldurdukları formla bu programa katılmak isteyip istemedikleri sorulacak. Programa katılmak istediklerini belirten çiftler, 1 günlük eğitime alınacak. Eğitim programı, 'iletişim', 'sağlık' ve 'evlilikte sorun çözme' şeklinde üç ana başlıktan oluşacak. Derslerde, iki ayrı bireyin, aynı evi paylaşmasıyla oluşacak sorunların önüne nasıl geçilebileceği anlatılacak. Cinsel sorunlar başta olmak üzere yaşanması muhtemel olumsuzluklar ile akrabalardan kaynaklanacak sorunların çözüm yollarına ilişkin bilgiler verilecek. Gelin ve damat adayları, kursu gördüklerine dair sertifika da alacak.

Aile ve Toplum Hizmetleri Genel Müdürü Ömer Bozoğlu, uygulamanın iki ay içerisinde başlatılacağını söyledi. Pilot illerde alınacak sonuçlar doğrultusunda, eğitimler tüm belediyelere taşınacak. Kurslar, belediyelerin koordinasyonunda yürütülecek. Derslere katılacak olanlar, sadece evlenmek üzere belediyelere başvuracak gençlerden oluşacak. Eğitimi verecek olanlar ise formasyona sahip, psikolog, pediatri, aile danışmanı olan uzmanlar arasından seçilecek. Bu uzmanlar ayrıca Bakanlık tarafından da belirli bir eğitime tabi tutulacak.

Zaman

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler