YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Sergiyi Erdoğan ve Özel açacak
Sergiyi Erdoğan ve Özel açacak
17 Mart 2013 16:32
AA'nın ''Ocak-Mehmetçiğin Dünyası'' sergisini yarın Başbakan Erdoğan ve Genelkurmay Başkanı Özel birlikte açacak.

Anadolu Ajansı'nın büyük bir projeyle ortaya çıkardığı Mehmetçiğin yaşamını anlatan son yılların en kapsamlı sergisi ''Ocak-Mehmetçiğin Dünyası'', yarın Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel tarafından açılacak.

AA, Genelkurmay Başkanlığı'nın katkılarıyla 2 ay süren çalışmada yurt içinde ve yurt dışında Mehmetçiğin yaşamını 28 ayrı mekanda görüntüledi. AA'nın 60 kişiden oluşan muhabir, foto muhabiri ve kameramandan oluşan ekibi, Türk Silahlı Kuvvetleri'ni askeri boyutlarının yanı sıra insani yönlerini tanıtan 35 bin kare fotoğraf ve saatler süren video çekimleri yaptı.

Çalışmada, Mehmetçiğin birliğine katılım ve intikal sürecinden başlanılarak, sosyal yaşamı, zorlu etaplardaki eğitim faaliyetleri yeni bir konseptle kapsamlı olarak ele alındı. Tıraş olan, uyuyan, annesine sarılınca ağlayan, çocuğunu kucaklayan ''kınalı kuzular''ın doğal halleri objektiflere yansıdı.

En özel kareler ilk kez kamuoyuna sunulacak

Mehmetçiğin dünyasına ışık tutan bu çalışmada ortaya çıkan karelerden bir bölümünü haberleştirerek servis etti. Fotoğrafların en özel 160 karesi ise ilk kez ''Ocak-Mehmetçiğin Dünyası'' adlı sergide kamuoyuna sunulacak.

Sergi, Çanakkale Deniz Zaferi'nin 98'inci yılı etkinlikleri kapsamında yarın Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı'ndaki Çanakkale Destanı Tanıtım Merkezi'nde Başbakan Erdoğan ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Özel tarafından ziyarete açılacak.

Sergi bir hafta açık kalacak

Sergide yer alacak fotoğraflar, konularına göre ayrılarak salondaki yerlerine yerleştirildi. Büyük boy panolara uygun şekilde hazırlanan fotoğraflar için salonda özel ışıklandırma da yapıldı.

Sergi, bir hafta ziyarete açık kalacak. Sergi süresince, AA kameramanlarının çektiği görüntülerden oluşan video klipler de fuaye ve salondaki ekranlardan ziyaretçilere sunulacak.

Fotoğraf albümü satışa çıkıyor

''Ocak-Mehmetçiğin Dünyası'' projesinde ortaya çıkan fotoğraflardan en çarpıcı 190 karesi, bir kitaba dönüştürüldü. Yarın piyasaya çıkacak olan fotoğraf albümü, sergi salonunda da satın alınabilecek. Kitabın satışından elde edilecek gelir TSK Mehmetçik Vakfı'na bağışlanacak.

AA

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler