YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Şerafettin Elçi son yolculuğuna uğurlandı
Katılımcı Demokrasi Partisi ( KADEP) Genel Başkanı ve Diyarbakır Bağımsız Milletvekili Şerafettin Elçi son yolculuğuna uğurlandı.
Şerafettin Elçi son yolculuğuna uğurlandı
27 Aralık 2012 / 17:56 Güncelleme: 27 Aralık 2012 / 18:01

KADEP Genel Başkanı ve Diyarbakır Milletvekili Şerafettin Elçi'nin cenazesi, yaklaşık 100 bin kişinin katıldığı törenle toprağa verildi. Tabutun üzerine 'Kürdistan' bayrağı örtüldü, Abdullah Öcalan lehine slogan atıldı.

Cenaze namazı kürtçe kılındı

Şerafettin Elçi'nin Cizre Ulucamii'nde kılınan cenaze namazını imam Kürtçe kıldırarak, duasını da Kürtçe yaptı.

Şerafettin Elçi defnedilirken, Irak Kürdistan Demokrat Partisi Genel Sekreteri Fadıl Mirani ile BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, birer konuşma yaptı. Fadıl Mirani, başsağlığı dileklerinde bulunurken, Demirtaş da Elçi'nin ailesine, dostlarına ve Kürdistan halkına sabır diledi. Demirtaş, "Şerafettin ağabeyimiz, bu kadar dolu bir yaşamını Kürdistan halkına armağan etmiş ve genç yaşta aramızdan ayrılmıştır. Kürdistan halkı, bugün bir evladını ve bir siyasetçisini uğurluyor. Bize bıraktığı en büyük miras, barış ve kardeşliğe olan inancını mirasını bizler canı gönülden sahipleneceğiz. Değerlerini, değerlerimiz olarak kabul edeceğiz. Yolu açık olsun, genç siyasetçiler olarak kendisinden çok şey öğrendik" dedi.

 Defin işleminden sonra mezarlıktan ayrılan Barzani'nin kardeşi Sidat Barzani ve IKDP heyetine, cenazeye katılanlar büyük ilgi gösterdi. Cenaze törenine hükümet adına kimse katılmazken, sadece Ulucami'deki cenaze namazına Ak Parti Şırnak Milletvekili Emin Dindar katıldı.

 Cenazeye TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani ve Rize Baro Başkanlığı adına çelenk gönderildi.

 Memleketine siyasetçiler uğurladı

Ankara'dan uçakla Diyarbakır'a getirilen cenaze burada Cizre Belediyesi'ne ait ambulansa konuldu. Cenaze havaalanında bir araya ve aralarında siyasetçilerin de bulunduğu vatandaşlar tarafından alındı.

Aralarında eski HAK-PAR Genel Başkanı Bayram Bozyel, BDP Genel Başkan Yardımcısı Gültan Kışanak, BDP Diyarbakır Milletvekilleri Altan Tan, Nursel Aydoğan ve Emine Ayna'nın da bulunduğu grup Sento Caddesi'ne kadar cenazeye yürüyerek eşlik etti. Cenaze daha sonra oluşturulan konvoy eşliğinde toprağa verilmek üzere Şırnak'ın Cizre ilçesine gönderildi.

Bu arada BDP'nin cenaze için kitlesel karşılama çağrısı yapmasına rağmen çok az sayıda BDP'linin katılması dikkat çekti.

100 Bin kişi katıldı

Ankara'da kanser tedavisi gördüğü hastanede önceki gün hayatını kaybeden Katılımcı Demokrasi Partisi (KADEP) Genel Başkanı ve Diyarbakır Bağımsız Milletvekili Şerafettin Elçi için toprağa verileceği Şırnak'ın Cizre ilçesinde son hazırlıklar tamamlandı. Cizreliler kepenklerini kapatıp cenazeyi bekledi.

Cizre'deki cenaze törenine BDP tam kadro olarak katılırken, Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Mesut Barzani'nin kardeşi Sidat Barzani, Irak Kürdistan Demokrat Partisi Genel Sekreteri Fadıl Mirani bir heyetle katıldı. Törene BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, yardımcısı Gültan Kışanak, Mardin Bağımsız Milletvekili ve DTK Genel Başkanı Ahmet Türk'ün de aralarında bulunduğu BDP ve bağımsız milletvekillerinin yanı sıra CHP Genel Başkan Yardımcı ve İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu ve 6 partili milletvekili, Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, Elçi'nin damadı Çaykur Rizespor teknik direktörü Mustafa Denizli, sivil toplum örgütü temsilcileri ile yaklaşık 100 bin kişi katıldı.

Cenaye katılanların bazılarının ellerinde yine Kuzey Irak'ta Bölgesel Kürt Yönetimi'nin kullandığı Kürdistan bayrakları taşıdıkları ve bu bayrakların cami çevresine de asıldığı görüldü.

Öcalan lehine slogan atıldı

Cenaze töreninde bir grup Abdullah Öcalan lehine slogan attı. Elçi'nin cenazesinin Cizre'ye getirilmesinin ardından ilçe merkezinde bir grup İdil Caddesi üzerinde ateş yakıp trafiğe kapatması üzerine, polis tarafından gaz bombası ile müdahale edilerek dağıtıldı.

Mezarlıkta Öcalan posteri

Elçi'nin cenazesi Ulucami'de kılınan cenaze namazının ardından yine Kürdistan bayrağına sarılı tabutu eller üzerinde yaklaşık 150 metre mesafedeki Cizre Mezarlığı'na götürüldü. Bu sırada aşırı izdiham meydana geldi. Elçi'nin cenazesi, götürüldüğü mezarlıkta vasiyeti üzerine amcası Seyit Abdulkadir Elçi'nin yanında toprağa verildi. Bu sırada camiden indirilen Abdullah Öcalan'ın posterinin de mezarlığa getirilerek burada açıldığı görüldü.

Barzani: Babamın arkadaşıydı

Şerafettin Elçi'nin cenaze törenine katılan Mesut Barzani'nin kardeşi Sidat Barzani, gazetecilere yaptığı kısa açıklamada, Elçi'nin herkesi bir araya getiren yurtsever ve demokrat bir kişi olduğunu söyledi. Barzani, Elçi'nin babası Molla Mustafa Barzani ile arkadaş olduğunu ve son görevlerini yerine getirmek üzere cenazeye geldiklerini kaydetti.

CHA

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler