YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Sel can almaya devam ediyor
Sel can almaya devam ediyor
09 Eylül 2009 11:04
Önce Tekirdağ sonra İstanbul ardından da Balıkesir'de sel can almaya devam ediyor...

Aşırı yağışlar Türkiye'yi fena vurdu. Dün Tekirdağ'da gerçekleşen sel felaktinden sonra bugün de İstanbul sular altında kaldı...

İstanbul Valisi Muammer Güler yaptığı açıklamada İstanbul'da 23 kişinin hayatını kaybettiğini söyledi. Dün Tekirdağ'da da selden 7 kişi ölmüştü. Balıkesir Gönen'de de etkili olan sel 1 kişinin ölümüne neden oldu. Dün ve bugün Türkiye genelinde toplam 31 kişi selden hayatını kaybetti.

Sel suları arasında telef olan küçükbaş hayvan ölülerine de rastlanıyor.

SEL BALIKESİR'İ DE VURDU

Marmara Bölgesi'ni etkisi altına alan şiddetli yağmur sonucu oluşan sel sularına kapılan bir kişi hayatına kaybetti. Balıkesir'in Gönen ilçesi, tarihin en büyük sel felaketiyle karşılaştı.

Şiddetli yağmur sonucu Dereköy deresi taştı. Sel suları köyün içinden geçen tarihi köprü çökmesine neden oldu. Bu sırada köprünün üzerinde bulanan Hasan Yılmaz (55) isimli vatandaş sel sularına kapılarak kayboldu.

Gündoğan köyünden bir vatandaş da tarlada çeltik makinelerinin yanında çalışırken sel sularının içinde kaldı. Yaklaşık 2 saat kalan vatandaş için Balıkesir'den helikopter çağrıldı. Beklenen helikopterin gelmemesi neticesinde köylüler bir traktörle suyla kaplı tarlanın içine daldı. Yoğun çabalardan sonra mahsur kalan vatandaş kurtarıldı.

Taşan sular Sarıköy Ovası ile Gönen Ovası'nın büyük bir bölümünü kapladı. Gönen - Sarıköy ve Gönen Biga Yolu da sular içinde kalıp ulaşıma kapatıldı. Yolda kalan vatandaşları DSİ iş makineleri kurtardı. Selden en fazla Dereköy, Hafızhüseyinbey köyü, Gündoğan köyü ve Sarıköy halkı zarar gördü.

Ziraat Odası Başkanı Necati Özkurt, yaptığı açıklamada, yaklaşık 15 bin dekar çeltik alanının zarar gördüğünü ve maddi zararın 15 milyon TL civarlarında olabileceğini açıkladı.

Edinilen bilgilere göre, selden zarar gören üreticilerin çoğunun tarım sigortası yaptırmadıkları, tarım sigortası yaptıranların da, yaptırdıkları sigortanın sel felaketlerini kapsamadığı için bu afetten yararlanamayacakları belirtildi.

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler