YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Sel bu kez Şanlıurfa'yı vurdu!
Aşırı yağışlar yine sele neden oldu. Bu kez sel felaketi Şanlıurfa'yı vurdu... İşte o anlardan görüntüler...
Sel bu kez Şanlıurfa'yı vurdu!
31 Ekim 2009 / 11:58 Güncelleme: 31 Ekim 2009 / 12:06

Aşırı yağışlar yine Türkiye'yi etkisi altına aldı... Şanlıurfa'da iki gündür yağan yağmur sel felaketine neden oldu. Sel bu kez metropol belde olan Karaköprü'yü vurdu. Karaköprü Beldesinin bir bölümü, yağmur yağışı nedeniyle oluşan sel suları altında kaldı. Beldede vatandaşların araçları sel sularında sürüklendi, 1 köprü tamamen yıkıldı.

Edinilen bilgiye göre, bir gün önce sel suları Yaylak Beldesi'ni vururken, dün gece de Karaköprü beldesini vurdu. Beldesinin Karaşıyaka mahallesinde bulunan 6 otomobil ile 1 adet motosiklet sel sularını kapılarak sürüklendi. Beldede bulunan yeni inşa edilmiş bir köprü ise tamamen yıkıldı.

GAP'ın başkenti olarak bilinen Şanlıurfa'nın 26 bin nüfuslu metropol Beldesi dün gece sel sularına teslim oldu. Dere yatağı kenarında milyon dolarlar harcanarak yapılan binaların boşaltılması için polis sabaha kadar görev aldı. Polis minibüsü dere kenarında bulunan bina sakinlerine, "Dikkat dikkat, dere kenarında bulunan evlerin bodrum katında olanlar evlerini boşaltsın. Araç sahipleri araçlarını çeksin. Dere taşacaktır" uyarısı yapıldı.

Bu arada, Beldenin Karşıyaka Mahallesinde oturan 5 kişilik bir aile gece uykudayken, evlerini sel suları kapladı. Çevredeki duyarlı vatandaşların yardımı ile durum kısa sürede Jandarmaya bildirildi. Jandarma olay yerine Sivil Savunma ekiplerini ile itfaiyeyi çağırdı. Sivil Savunma ekipleri 3'o çocuk toplam 5 kişilik aileyi uykudan uyandırarak sel felaketinden kurtardı. Yalın ayak yataklarından çıkan 3'ü çocuk 5 kişilik ailenin korkuları gözlerinden okunuyordu. Mahalle sakinleri, "Ailenin mahsur kaldığını düşündüm. Telefonla aradım cevap veren yoktu. Sonra ekipler geldi. Su seviyesi yeni yükselmişti ki, aileyi kurtardık" dedi.

Büyüklerinin kucaklarında olup bitenlerden habersiz 3 çocuk korkulu gözlerle etrafı izledi. Sel sularına kapılarak sürüklenen bir otomobil ise köprü küçük olduğundan dolayı köprü ayakları altında durabildi. Bir köprü ise tamamen yıkıldı. Jandarma ekipleri dere yatağında bulunan 6 otomobil ve 1 motosikletin gece veya sabah gün ışımasıyla başkaları tarafından talan edilmemesi için nöbet tuttu.

Aşırı yağışlardan etkilenen tek yer Şanlıurfa değildi tabi... Trabzon'da aşırı yağışlardan nasibini aldı...

Trabzon'da dün akşamdan bu yana etkili olan sağanak ve şiddetli yağış ulaşımı olumsuz etkiledi... Yağış nedeniyle yer yer heyelanlar meydana gelirken, Karadeniz Sahil Yolu'nda gölcükler oluştu...

Yağış dün akşam ilk olarak Trabzon-Giresun Karayolu Akyazı mevkiini vurdu. Akşam saatlerinde kent merkezinde etkilolan yağış ulaşımda aksamalara neden olurken, şiddetli yağmur nedeniyle Trabzon-Giresun Karayolu'nda ulaşım güçlükle sağlandı. Akyazı mevkiinde Karadeniz Sahil Yolu göle dönüşürken, göle dönen yolda yüzlerce araçlık konvoy oluştu. Suya ve çamura saplanıp arızalanan araçlar yollarda kalırken, Akyazı mevkiinde yamaçtan gelen dere suları ve çamur ulaşımı aksattı. Günün ilk ışıklarına kadar yolda çalışmalar sürerken, Trabzon Belediyesi ve Karayolları ekipleri gece boyunca çalıştı.

Sabah saatlerinden itibaren şehirde hayat normale dönmeye başlarken, üzücü de bir olay yaşandı. Dün akşam Akçaabat-Düzköy karayolu üzerinde aşırı yağışlar nedeniyle yolda oluşan heyelanı temizlemeye çalışan Erol Küçükarslan (45) isimli Karayolları Bölge Müdürlüğü işçisi dikkatsizlik ve tedbirsizlik sonucu iş makinesinin altında kalarak hayatını kaybetti.

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler