YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Şehitlikte hüzünlü bayram
Şehitlikte hüzünlü bayram
16 Temmuz 2015 18:53
Şehitlikler, Ramazan Bayramı arifesinde şehit kabirlerini ziyaret eden vatandaşlarla doldu.

Edirnekapı Şehitliği, Ramazan Bayramı arifesinde şehit yakınlarıyla doldu.  

Aileler, mezar başlarında Kur'an-ı Kerim ve Yasin-i Şerif okudu, dualar etti. Yanlarında getirdikleri künye, cevşen ve tespihleri mezar taşlarına astı. 

Bazı şehit yakınlarının, mezarların bakımını yapıp, çiçek ektikleri gözlendi. Şehitlikte görevli askerler, ailelere refakat edip, mezara dökmeleri için su taşıdı.

Karşıyaka Mezarlığı'nda bayram yoğunluğu

Arife günü Karşıyaka Mezarlığı'na ziyarette bulunmak isteyen Ankaralılar her bayram olduğu gibi tek kapıdan mezarlığa alındı. Vatandaşlar, trafik polisi ve güvenlik görevlileri tarafından 5 numaralı kapıya yönlendirilirken diğer kapılardan sadece hasta, yaşlı ve engelli vatandaşların araçlarıyla girişlerine izin verildi.

Uygulama nedeniyle Karşıyaka Mezarlığı civarındaki sokak ve caddelerde yoğunluk olduğu gözlendi.

Ortalama 2 saat bekledikten sonra Karşıyaka Mezarlığı'na girebilen vatandaşlar ise yakınlarının mezarlarını ziyaret ederek dua ettiler.

Şehitler törenle anıldı

Sivas'ta da sabah erken saatlerden itibaren Yukarı Tekke Mezarlığı'ndaki Garnizon Şehitliğini ziyaret edenler mezarların başında Kur'an-ı Kerim okuyup, dua etti. Garnizon Komutanlığı, şehit kabirlerini çiçeklerle donatırken, bazı aileler de mezarları temizleyerek su döktü.

Şehitliği ziyaret gelen vatandaşlar kabristanın içerisinde bulunan ve şehitlerin kişisel eşyalarının sergilendiği Şehitler Müzesi'ni ziyaret etti.

Kırşehir Şehit Hava Pilot Astsubay Çavuş Ahmet Tozluklu Şehitliği'nde ise Ramazan Bayramı dolayısıyla tören düzenlendi.

Törende, Kur'an-ı Kerim okunmasının ardından Kırşehir Müftüsü Mehmet Şahin, şehitler için dua etti.

İzmir

İzmir'de arife günü şehitliği ziyaret eden vatandaşlar da yakınlarının mezarı başında dua etti.

Sabahtan bu yana Kadifekale Hava Şehitliği'ne gelen çok sayıda şehit yakını, Türk bayraklarıyla donatılmış mezarlıkta bulunan yakınlarının kabrini ziyaret etti. Kimi aileler, şehitlerin mezarını temizleyip çiçeklerle süslerken bazıları da Kur'an-ı Kerim okudu. Bazı şehit yakınlarının ise mezarlardaki fotoğraflara sarılıp, gözyaşı döktüğü görüldü. 

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler