YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Şehitlerimize son görev
Şehitlerimize son görev
02 Mayıs 2010 15:22
Tunceli'nin Sarıyayla Karakolu'na terör ögütü tarafından düzenlenen saldırıda şehit düşen karakol komutanı Jandarma Kıdemli Başçavuş Hasan Özüberk'in cenazesi memleketinde toprağa verildi.

Tunceli'nin Nazimiye ilçesi Sarıyayla Karakolu'na teröristlerce düzenlenen saldırıda şehit olan karakol komutanı Jandarma Kıdemli Başçavuş Hasan Özüberk'in cenazesi memleketi Kilis'te toprağa verildi. Şehit için Tekye Camisi ve Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen törenlere binlerce kişi katıldı.

Başçavuş Özüberk'in cenazesi, Kilis Devlet Hastanesinden alınarak konvoy eşliğinde Nedim Ökmen Mahallesi Çiçekli Sokağı'ndaki baba evine, ardından Tekye Camisine getirildi. Şehidin babası İsmail, annesi Sultan, eşi Çiçek, oğlu Metehan ve kızı Nehir Özüberk ile yakınları, tabuta sarılarak gözyaşı döktü.

Tekye Camisinde kılınan cenaze namazına şehidin ailesi ve yakınlarının yanı sıra Kilis Valisi Turhan Ayvaz, Gaziantep Valisi Süleyman Kamçı, 5. Zırhlı Tugay Komutanı Tuğgeneral Şendoğan Karakuş, Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Ali Lapanta, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Asım Güzelbey, askeri ve idari erkan ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Cami avlusuna sığmayan vatandaşlar, cami ile Cumhuriyet Meydanı arasındaki geniş alanda saf tutup cenaze namazı kıldı. Şehidin cenazesi camiden meydana götürülürken çoğunluğunu gençlerin oluşturduğu vatandaşlar büyük bir Türk bayrağı açtı ve terör örgütü aleyhine sloganlar attı.

Şehit için Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen tören, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı. Törende, şehidin özgeçmişinin okunmasının ardından Kilis Jandarma Alay Komutanı Albay Mehmet Kadan konuşma yaptı.

Aziz şehitlerin emanetinin bekçisi olduklarını ve olmaya devam edeceklerini vurgulayan Kadan, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Aziz şehitlerimiz, temiz kanlarınızla suladığınız ebedi istirahatgahınız olan vatan topraklarında rahat uyuyunuz, emanetinizin bekçisiyiz. Bizler de sizlerden almış olduğumuz güç, azim ve irade ile sınırlarını kanlarınızla çizerek bizlere emanet ettiğiniz kutsal vatan topraklarını, milletimizin birlik ve beraberliğini, demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyeti devletini sonsuza kadar yaşatacak ve sizlerin feragat ve fedakarlıklarınızı büyük bir gururla daima yüreğimizde taşıyacağız.

Ulvi bir amaç uğruna şahadet mertebesine eren korkusuz evladımızı kara toprağa değil milletimizin kadir bilir, hamiyetli bağrına vermenin tesellisi ve onlara sahip olmanın gururuyla siz geride kalan ailesine, akrabalarına ve dostlarına başsağlığı diliyor ve böyle evlatlara sahip olduğumuz için sizleri bütün Türk milleti adına saygıyla selamlıyorum.''

Şehit Özüberk'in cenazesi, törenin ardından askerler tarafından bir süre omuzlarda taşındı ve cenaze aracına konularak şehitliğe götürülüp toprağa verildi.

Şehitlikte, Vali Ayvaz, tabutun üzerindeki Türk bayrağı ve şehidin fotoğrafını acılı eş Çiçek ve oğlu Metehan Özüberk'e verdi.

ŞEHİDİN CENAZESİNE 1000 ARAÇLIK KONVOY

Tunceli'nin Nazimiye ilçesi Sarıyayla Jandarma Karakolu'na teröristlerce düzenlenen saldırıda şehit olan askerlerden Jandarma Er Adem Şimşek'in (21) cenazesi yaklaşık bin araçlık konvoy eşliğinde Dalaman'dan Fethiye'ye getirildi.

Şehit Şimşek'in cenazesi askeri uçakla Dalaman Askeri Havaalanı'na getirildi. Şehidin naaşı, burada Dalaman Kaymakamı Ahmet Deniz, Muğla İl Jandarma Komutanı Kurmay Albay Salih Karataş ile anne ve babası tarafından karşılandı.

Cenazesi daha sonra ambulansla alınarak Fethiye'nin Eşen beldesi Alaçat köyüne gönderildi.

ŞEHİDE BİN ARAÇLIK KONVOY EŞLİK ETTİ

Hava alanından çıkan şehit askerin bulunduğu ambulansa, Türk bayrakları taşıyan vatandaşların bulunduğu yaklaşık bin araçlık konvoy Alaçat köyüne kadar eşlik etti.

Yol boyunca vatandaşlar tarafından durdurulan konvoy, yaklaşık 2.5 saatte şehit askerin köyüne ulaşabildi.

Şehit askerin köyünden geçen Fethiye-Kaş çevre yolunu ulaşıma kapatan vatandaşlar, terör örgütünü protesto ettiler.

GÖZYAŞI SEL OLDU

Şehidin cenazesi, izdiham nedeniyle evinin bahçesine güçlükle ulaştırıldı.

Türk bayrağına sarılı tabut üzerinde gözyaşı döken şehidin babası Ramazan, annesi Müzeyyen ve 12 yaşındaki kız kardeşi Havva Şimşek'e başsağlığı dileyen Muğla Valisi Ahmet Altıparmak, acılı aileyi teselli etmeye çalıştı.

Ramazan Şimşek, oğlunun fotoğrafını elinden bırakmadı.

Şehidin naaşının ikindi namazının ardından düzenlenecek törenle köy mezarlığında toprağa verileceği bildirildi.
AA

YAŞAM Kategorisindeki Diğer Haberler